Türkiye'nin 2018 fen bilimleri dersi öğretim programı ile Finlandiya'nın 2011 fen dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of Türkiye 2018 primary school science curriculum and Findland's 2011 primary school science curriculum
- Tez No: 919105
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde eğitim, toplumların evrimi ve bireylerin potansiyellerinin açığa çıkması bağlamında kritik bir rol oynamaktadır. Eğitim sistemleri, ülkelerin gelecekteki liderlerini, düşünürlerini ve iş gücünü şekillendiren temel unsurlardır. Bu bağlamda, Türkiye ve Finlandiya'nın fen bilimleri dersi öğretim programlarının karşılaştırılması, her iki ülkenin eğitim sistemlerinin etkinliği ve öğrenci başarısı üzerindeki potansiyel etkilerini anlamak adına büyük önem taşımaktadır. Araştırma, Türkiye ve Finlandiya'nın ilkokul ve ortaokul düzeyindeki fen dersi öğretim programlarını detaylı bir şekilde inceleyerek, bu iki ülkenin eğitim anlayışları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Temel soru,“Türkiye ve Finlandiya fen bilimleri dersi öğretim programları arasında benzerlikler ve farklılıklar var mıdır?”şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmada nitel araştırma türlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış, bu doğrultuda Türkiye 2018 fen bilimleri dersi öğretim programı ve Finlandiya 2011 fen dersi öğretim programı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, her iki ülkenin eğitim anlayışları, program yapıları, amaçları, içerikleri, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme yaklaşımları bağlamında ayrıntılı bir analize tabi tutulmuştur. Bu özet, Türkiye ve Finlandiya'nın fen eğitimi programları arasındaki önemli benzerlikleri ve farklılıkları anlamak için yapılan bu kapsamlı karşılaştırmaya odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, education plays a critical role in the evolution of societies and the unlocking of individuals' potential. Education systems are the fundamental elements that shape the future leaders, thinkers and workforce of countries. In this context, comparing the science curriculum of Turkiye and Finland is of great importance in order to understand the effectiveness of the education systems of both countries and their potential effects on student success. The research aims to determine the similarities and differences between the educational approaches of these two countries by examining the primary and secondary school science curriculum of Turkiye and Finland in detail. The basic question is,“Are there similarities and differences between the science curriculum in Turkiye and Finland?”appears as. In the study, the document analysis method, one of the qualitative research types, was used, Türkiye 2018 science curriculum and Finland 2011 science curriculum were examined comparatively. The data obtained was subjected to a detailed analysis in the context of both countries' educational approaches, program structures, objectives, contents, educational situations and measurement-evaluation approaches. This summary focuses on this comprehensive comparison to understand the important similarities and differences between Turkiye and Finland's science education programs.