Sosyalleşme sürecinde sosyal medyanın önemi selçuk üniversitesi örnegi
The Importance of social media in the socialization process Selçuk University example
- Tez No: 919104
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birey dünyaya geldiği ilk günden başlayarak, ölümüne kadar birçok toplumsal kurumla iç içe yaşamaktadır. Her toplumun kendine özgü değer, tutum, yargı ve kuralları vardır. Birey yaşadığı çevrenin kendisine sunduğu değerleri ve tutumları öğrenerek kişiliğini oluşturmaya çalışır. Kişinin bu süreçteki çabası varlığını ortaya koymaktır. Birey varlığını ortaya koyabilmek için kendini ifade etme, yeni fikirler öğrenme ve gelişme sürecine girer. Bu gelişmeyi gerçekleştirmek ve devam ettirmek için başka bireylerle iletişime ve etkileşime geçer. Yaşadığı ortama ayak uydurmak için sosyalleşmeye çalışır. Bireyin topluma uyum sağlamasında ve sosyalizasyon süreçlerine katılmasın da bazı kurumlar devreye girmektedir. Bu kurumların başında sosyal medya gelmektedir. Sosyal medya zamandan ve mekândan bağımsızdır. Kullanıcılarına sınırsız iletişim olanakları sunar. Serbestlik vardır. Sosyal medyanın dijital bir zemini vardır. Sosyal medya kendine özgü dili kuralları ilkeleri ve davranış biçimleri olan bir mecradır. Sosyal medya sosyalleşmenin zeminidir. Sosyal medya ile sosyalizasyon arasında güçlü bir ilişki vardır. Sosyal medya bireylerin farklı kişilerle iletişime geçme, duygu ve düşüncelerini paylaşma ve etkileşim oluşturma konularında sosyalizasyon süreçlerine katkı sağlar. Birey sosyal medya yoluyla kamusal alan ve sosyalizasyon süreçlerinde aktif rol alır. Araştırmadan elde edilen verilerin analiz sonuçlarına göre, bireylerin sosyalizasyon süreçlerine girmelerinde ve sosyalizasyon süreçlerini şekillendirmelerinde sosyal medya önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcıların sosyal medyayı kullanım amaçları değişiklik göstermektedir. Bireylerin sosyal medya kullanımlarında içinde bulundukları çevre ve arkadaş grupları etkilidir. Bireyler sosyal medya araçlarını daha çok sosyalleşmek, iletişim kurmak ve bilgi elde etmek amacı ile tercih etmektedir. Bireylerin sosyal medyada geçirdiği süre arttıkça sosyal medyanın birey üzerindeki rolü ve etkisi artmaktadır. Sosyal medyanın zamandan ve mekândan bağımsız olma özelliği sosyalizasyonun olumlu yönde gelişmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The individual lives intertwined with many social institutions from the first day they are born until their death. Each society has its own values, attitudes, judgments and rules. The individual tries to form their personality by learning the values and attitudes offered to them by the environment they live in. The person's effort in this process is to reveal their existence. In order to reveal their existence, the individual enters the process of expressing themselves, learning new ideas and developing. In order to realize and continue this development, they communicate and interact with other individuals. They try to socialize in order to adapt to the environment they live in. Some institutions come into play in the individual's adaptation to society and participation in socialization processes. Social media is at the forefront of these institutions. Social media is independent of time and space. It offers unlimited communication opportunities to its users. There is freedom. Social media has a digital platform. Social media is a medium with its own language, rules, principles and behavioral patterns. Social media is the platform of socialization. There is a strong relationship between social media and socialization. Social media contributes to the socialization processes of individuals in terms of communicating with different people, sharing their feelings and thoughts and creating interactions. Individuals take an active role in public space and socialization processes through social media. According to the analysis results of the data obtained from the research, social media plays an important role in individuals entering into socialization processes and shaping their socialization processes. The purposes for which users use social media vary. Individuals' social media usage is influenced by their social environment and friend groups. Individuals prefer social media tools more for socializing, communicating and obtaining information. As the time individuals spend on social media increases, the role and effect of social media on the individual increases. The feature of social media being independent of time and space ensures that socialization develops positively.