Yaşlı bireylerde ölüm kaygısı ve dini başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between death anxiety and religious coping styles in elderly individuals
- Tez No: 919108
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma“Yaşlı Bireylerde Ölüm Kaygısı ve Dini Başa Çıkma Tarzları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte Haziran 2023-Ocak 2025 tarihleri arasında Kars'ta yaşayan 65 yaş üstü 275 bireyle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği (TÖKÖ) ve Dini Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (DBTÖ) kullanılmıştır. Etik kurul, Kurum izni ve Yaşlılardan onam alınmıştır. Veriler SPSS 23.0 programında değerlendirilmiştir. Yaşlıların yaş ortalaması 71,72±6,955'dır. . Yaşlılarda puan ortalamaları sırasıyla“Ölüm Kaygısı”4,83±3,815-düşük düzeyde, Pozitif Dini Başa Çıkma Tarzı“ alt boyutu 24,37±3,012 ve ”Negatif Dini Başa Çıkma Tarzı“ alt boyutu 8,18±3,889 yüksek düzeydedir. ”Templer Ölüm Kaygısı“ ölçeği ile ”Pozitif Dini Başa Çıkma Tarzı" alt boyutu arasında negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmada ölüm kaygısına etki eden değişkenlerin ölüm kaygısını yordamasına yönelik yapılan regresyon modelinin anlamlı olduğu ve pozitif başa çıkma, kadın cinsiyette olma, çalışan olma, ölüme karşı hazır hissetmeme ve dini olarak kendisini yeterli tanımlayanların ölüm kaygısı daha yüksektir ve söz konusu değişkenlerin ölüm kaygısındaki varyansın %24'ünü açıklamaktadır. Sonuç olarak hemşirelerin yaşlılarda ölüm korkusunu ve etkileyen faktörleri değerlendirmesi ve gerektiğinde yaşlıların pozitif dini baş etme yöntemlerini kullanmasını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted with 275 individuals over the age of 65 living in Kars between June 2023 and January 2025 in order to“Examine the Relationship Between Death Anxiety and Religious Coping Styles in Elderly Individuals”. Introductory Information Form, Templer Death Anxiety Scale (TDE) and Religious Coping Styles Scale (RCTS) were used to collect the data. Ethics committee, institutional permission and informed consent were obtained from the elderly. Data were evaluated in SPSS 23.0 program. The mean age of the elderly was 71.72±6.955. . The mean scores of“Death Anxiety”4,83±3,815-low level,“Positive Religious Coping Style”sub-dimension 24,37±3,012 and“Negative Religious Coping Style”sub-dimension 8,18±3,889 high level respectively. A weakly significant negative relationship was found between the“Death Anxiety”scale and the“Positive Religious Coping Style”sub-dimension. In this study, the regression model for the prediction of death anxiety by the variables affecting death anxiety was found to be significant and positive coping, being of female gender, being an employee, not feeling ready for death and those who define themselves as religiously sufficient have higher death anxiety and these variables explain 24% of the variance in death anxiety. As a result, nurses should evaluate the fear of death in the elderly and the factors affecting it and ensure that the elderly use positive religious coping methods when necessary.