Belediyelerde çevik yönetim uygulamalarına dair bir model önerisi
A Model proposal on agile management practices in municipalities
- Tez No: 919109
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Küreselleşme ve yeni bilgi teknolojileri küresel ekonomiyi dönüştürmekte, bireylerin sosyal ve ekonomik işlemler üzerindeki beklentilerini artırmaktadır. Günden güne toplum genelinden, farklılaşan, çeşitlenen ve daha küçük ölçeklere doğru ilerleyen hizmet üretme misyonu yerel yönetimlerin geleneksel çalışma yapısına alternatif süreç ve mekanizmaları geliştirmeye yönlendirmektedir. Dijital çağın yönetim stratejisi olarak kabul edilen çevik yönetim perspektifi ve metodolojisinin, vatandaşa değer üretme sürecinde günümüz belediyecilik anlayışına önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir. Çalışmada belediyelerin mevcut yapı ve işleyişinin çevik olma sürecine ne kadar hazır olduklarını belirlemeye yardımcı olacak bir Çevik Yönetim Algısı ölçeği geliştirilmiştir. Ayrıca, ölçek uygulamasının bulguları, yerel yönetimlerdeki vatandaş memnuniyeti ve hizmet beklentilerini konu alan literatür bulguları, yasal dayanaklar, çevik yönetim ilkeleri, yöntem ve saha uygulamalarından yararlanılarak, paydaşlarla etkileşim kanallarını artıran ortak akıl ile daha doğru ve hızlı iletişim kurmayı amaçlayan, vatandaş memnuniyetini temel alan çalışma takımlarından oluşan çevik bir proje yönetim organizasyon modeli önerilmiştir. Çalışma kapsamında, çevik yönetim literatürünün güncel ve genişleyen yapısı içinde günümüz belediyeciliğine farklı bir bakış açısı ile yöntemler, değerlendirmeler, uygulama önerileri sunulmuş ve çevik belediyecilik kavramının Türkçe literatüre kazandırılması ve uygulanmasına yönelik önemli katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization and new information technologies transformes the global economy and increase the expectations of individuals on social and economic transactions. The mission of producing services that are differentiating, diversifying and progressing towards smaller scales from the general society day by day is leading local governments to develop alternative processes and mechanisms to the traditional working structure. It is thought that the agile management perspective and methodology, which is accepted as the management strategy of the digital age, can make significant contributions to today's understanding of municipality in the process of creating value for citizens. In the study, an Agile Management Perception scale was developed that will help determine how ready the current structure and operation of municipalities are for the process of becoming agile. In addition, an agile project management organization model consisting of working teams based on citizen satisfaction, which aims to establish more accurate and faster communication with common sense that increases interaction channels with stakeholders, was proposed by utilizing the findings of the scale application carried out in metropolitan, provincial and district municipalities, academic studies on citizen satisfaction and service quality in local governments, legal bases, condition dependency theory, agile management principles, methods and field applications. Within the scope of the study, methods, evaluations and application suggestions were presented with a different perspective on today's municipality within the current and expanding structure of agile management literature and it is thought that it can make significant contributions to the introduction and implementation of the concept of agile municipality into Turkish literature.