İnfiltratif akciğer hastalıklarının yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 91911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİ İNCESU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
I. ÖZET Otıdokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiyagnostik Anabilim Dalı'na YRBT incelemesi için gönderilen, YRBT, klinik ve patoloji ile tanılan konulan 40 olgu çalışmaya dahil edildi. YRBT incelemeleri 1 mm kalınlık değişken aralık ve kemik rekonstrüksiyon algoritmi kullanılarak elde edildi. Olguların 13 'ünde YRBT'ye ilaveten 10 mm aralık, 10 mm kalınlık ve standart rekonsrüksiyon algoritminde elde edilen BT incelemesi yapıldı. YRBT interstisyel akciğer hastalığı olanlarda parankimal değişikliler olan interlobüler septal kalınlaşma, intralobüler interstisyel kalınlaşma, fissür kalınlaşması, buzlu cam görünümü, interstisyel nodüllerin varlığım ve dağılımını ayrıntılı bir şekilde gösterebilmektedir. BT'si olan olgularda BT ve YRBT bulguları karşüaştınldığmda parankimal değişikliler, interstisyel nodüllerin sayısının değerlendirilmesi dışında YRBT ile daha net olarak ortaya konulabilmektedir. YRBT infiltratif akciğer hastalıklarında hastalığın tanısında, ayına tanısında ve takibinde çok yararlı bir yöntem olup, bazen de tek basma tam koydurucu olabilmektedir. 53
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Forty patients were included at this study, who were referred to Ondokuz Mayıs Univercity, Department of Radiodiagnostic for the high resolution computed tomography examination and were diagnosed on the basis of HRCT, clinical findings and pathology. HRCT examinations were performed with 1 mm slice thickness, alternating intervals and high-spatial-frequency reconstruction algorithm. Thirteen patients also had conventional computed tomography examination with 10 mm slice thickness, 10 mm interval and standart reconstruction algorithm. HRCT closely reflects changes in interstitial lung diseases. Evaluation of interlobuler septal thickening, intralobuler interstitial thickening, ground-glass opacity, recognition and distrubition of nodules are optimized by HRCT. Other than quantitative analyses of nodules and paranchymal changes, HRCT is superior to CT. HRCT is helpful in the diagnoses, differantial diagnoses and folow-up of infiltratif lung diseases. Sometimes, HRCT may show patterns suggestive of a paticular disease process and allows a confident diagnoses. V