Sanal gerçekliğe dayalı nazogastrik sonda uygulama becerisinin mezun durumdaki hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri, öz güven, anksiyete ve motivasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of virtual reality-based nasogastric catheter application skill on knowledge, skills, self-confidence, anxiety and motivation of graduated nursing students
  1. Tez No: 919121
  2. Yazar: AYŞE EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİKE DURUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Sanal gerçekliğe dayalı nazogastrik sonda uygulama becerisinin mezun durumdaki hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri, öz güven, anksiyete ve motivasyonu üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki bu araştırma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde dördüncü sınıfta öğrenim gören 78 öğrenci (39 müdahale grubu-39 kontrol grubu) ile yürütüldü. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kuruldan, kurumdan ve öğrencilerden yazılı izin alındı. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Nazogastrik Sonda Uygulama Bilgi Testi”,“Nazogastrik Sonda Uygulama Kontrol Listesi”,“Öz Güven Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Anksiyete Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplandı. Tüm öğrencilere ders içeriğine göre eğitim verildi. Eğitim sonrası müdahale grubundaki öğrenciler sanal gerçeklik, kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel yöntem ile uygulamayı deneyimledi. Uygulamadan sonra öğrencilerin becerileri değerlendirildi ve son testler uygulandı. Veriler ki-kare analizi, bağımsız örneklem t testi ve tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubunun bilgi ve motivasyon puanları arasında anlamlı fark olmadığı tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of virtual reality-based nasogastric catheterization skills on the knowledge, skills, self-confidence, anxiety and motivation of graduating students. Method: This randomized controlled experimental design study was conducted with 78 students (39 in the intervention group and 39 in the control group) who were studying in their fourth year at Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, in the Spring Term of the 2023-2024 Academic Year. Written permission was obtained from the ethics committee, the institution and the students to conduct the study. Data were collected via the 'Personal Information Form', 'Nasogastric Catheter Application Knowledge Test', 'Nasogastric Catheter Application Checklist', 'Self-Confidence Visual Comparison Scale', 'Anxiety Visual Comparison Scale' and 'Teaching Material Motivation Scale'. All the students were trained according to the course content. After the training, the students in the intervention group experienced the application with virtual reality, and the students in the control group experienced the application with the traditional method. After the application, the students' skills were evaluated, and post-tests were applied. The data were assessed via chi-square analysis, independent sample t-tests and two-way analysis of variance with repeated measures. Result: There was no significant difference between the knowledge and motivation scores of the intervention and control groups (p>0.05).