Postmenopozal dönemdeki kadınların uyku kalitesi, beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality, nutritional status and diet quality in postmenopausal women
  1. Tez No: 919124
  2. Yazar: MERVE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SAFİNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmada postmenopozal dönemdeki kadınların uyku kalitesi, beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu çalışma 145 postmenopozal kadın ile Erzurum iline bağlı aile sağlığı merkezlerinde yürütülmüştür. Araştırmada sosyodemografik ve genel bilgiler anket formu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı formu, besin tüketim sıklığı formu ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ölçeği kullanılarak veriler yüz yüze toplanmıştır. Diyet kalitesini belirlemek amacıyla“Sağlıklı Yeme İndeksi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS-22 kullanılarak ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların diyet kalitesi ortalama puanı 41.55±12.23 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %68.3'ü kötü uyku, %31.7'si iyi uyku kalitesine sahip olduğu saptanmıştır. Diyet kalitesi ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the relationship between sleep quality, nutritional status and diet quality of postmenopausal women. Material and Method: This study was conducted with 145 postmenopausal women in family health centers in Erzurum province. In the study, sociodemographic and general information was collected face to face using a questionnaire form, a 24-hour retrospective food consumption record form, a food consumption frequency form, and the Pittsburgh Sleep Quality Inventory (PSQI) scale. The“Healthy Eating Index”was used to determine diet quality. Chi-square test, t-test in independent groups, Pearson and Spearman correlation analyses were used in the analysis of data using SPSS-22. Results: The average diet quality score of the participants was found to be 41.55±12.23. It was determined that 68.3% of the participants had poor sleep quality, while 31.7% had good sleep quality. No significant relationship was found between diet quality and sleep quality (p>0.05).