Ratlarda diisononil fitalatın neden olduğu testis hasarına karşı rutin/siklodekstrin inklüzyon kompleksinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effects of rutin/cyclodextrin inclusion complex against testicular damage caused by diisononyl phthalate in rats
- Tez No: 919123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALİ AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Fitalatlar plastiklerin yumuşatılması için kullanılan kimyasal maddelerdendir. Plastik kullanımının artmasına bağlı olarak fitalatlara maruziyet artmaktadır. Bu çalışmada amaç fitalat uygulanan ratlarda rutin/siklodesktrin inklüzyon kompleksi'nin koruyucu etkilerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada her grupta 7 adet olacak şekilde 35 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanılmıştır. Ratlar Kontrol, DINP, RUT\CD, DINP+RUT\CD100, DINP+ RUT\CD200 olarak rastgele 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna oral gavaj ile tween 80 verilirken, DINP uygulanan gruplara 200 mg/kg/va dozunda DINP verildi. RUT\CD gruplarına ise oral gavaj ile rutin/siklodekstrin kompleks verildi. 14 günlük uygulama sonucunda ratlar sakrifiye edilerek testis dokuları histopatolojik ve biyokimyasal analizlerde kullanmak üzere, epididimis dokuları ise sperma analizlerinde kullanıldı. Bulgular: DINP uygulamasının ratlarda MDA düzeyinde artışa neden olduğu, SOD, KAT, GPx1 enzim aktivitelerinde ve GSH düzeyinde azalmaya neden olduğu görülmektedir. RUT\CDuygulamasının ise oksidatif stresi azaltarak antioksidan aktiviteyi arttırdığı belirlenmiştir. Buna ilaveten DINP uygulaması Nrf-2 ve HO-1 seviyelerinde azalmaya neden olmuştur. DINP ratların testis dokusunda eIF2α, ATF4, NF-κB, TNF-α, IL-1β, IL-6, Inos ve COx2 düzeylerinde belirgin bir şekilde artışa neden olmuştur. RUT\CD uygulaması ise doz bağımlı olarak bu değerlerin azalmasını sağlamıştır. DINP uygulaması apoptozis belirteçlerinden olan p53, Apaf-1, Bax ve Kaspaz-3 seviyesinde artışa neden olarak Bcl-2 düzeyinde azalmaya neden olurken RUT\CD uygulamasının apoptozisi inhibe ettiği belirlenmiştir. Buna ilaveten DINP uygulaması sperma DNA hasarında artışa neden olmuştur. Ayrıca DINP ratlarda testis histolojisinde değişikliğe neden olmuştur. Sonuç: Ratlarda DINP uygulaması testislerde toksik etkiye sebep olarak oksidatif stres, apoptozis, inflamasyon ve testis histolojisinde değişikliğe neden olmuştur. Ancak RUT\CD uygulaması DINP kaynaklı toksik etkileri azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Phthalates are chemicals used to soften plastics. Exposure to phthalates is increasing due to the increasing use of plastics. The aim of this study was to investigate the protective effects of rutin/cyclodextrin inclusion complex in rats exposed to phthalates. Material and Method: In the study, 35 male Spraque Dawley rats (7 in each group) were used. The rats were randomly divided into 5 groups as Control, DINP, RUT\CD, DINP+RUT\CD100, DINP+ RUT\CD200. The control group received tween 80 by oral gavage, while the DINP groups received DINP at a dose of 200 mg/kg/va. RUT\CDgroups received rutin/cyclodextrin complex by oral gavage. After 14 days of treatment, rats were sacrificed and testicular tissues were used for histopathological and biochemical analyses and epididymis tissues were used for semen analysis. Results: DINP administration caused an increase in MDA level and a decrease in SOD, KAT, GPx1 enzyme activities and GSH level in rats. RUT\CD administration decreased oxidative stress and increased antioxidant activity. In addition, DINP administration caused a decrease in Nrf-2 and HO-1 levels. DINP caused a significant increase in eIF2α, ATF4, NF-κB, TNF-α, IL-1β, IL-6, Inos and COx2 levels in the testicular tissue of rats. RUT\CD treatment decreased these levels in a dose-dependent manner. DINP treatment caused an increase in p53, Apaf-1, Bax and Caspase-3 levels, which are apoptosis markers, and a decrease in Bcl-2 level, while RUT\CD treatment inhibited apoptosis. In addition, DINP administration caused a increase in sperm DNA damage. In addition, DINP caused changes in testicular histoarchitecture in rats. Conclusion: In rats, DINP administration caused toxic effects in testes, resulting in oxidative stress, apoptosis, inflammation and changes in testicular histology. However, RUT\CD administration reduced DINP-induced toxic effects.