Gebelerin karar verme stillerinin prenatal bağlanmaya etkisi
The effect of pregnant women's decision-making styles on prenatal attachment
  1. Tez No: 919125
  2. Yazar: NİDA NUR TATLISU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerin karar verme stillerinin prenatal bağlanmaya etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Erzurum Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerinde 26 Ekim 2023-31Aralık 2023 tarihleri arasında, araştırma kriterlerine uyan 350 gebe ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Melbourne karar verme stilleri ölçeği-II (MKVÖ-II)”ve“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerinin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi (ileri analizlerde LSD ve Dunnet C), Pearson korelasyon analizi, t testi, Mann Whitney U analizi, Kruskal Wallis analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to evaluate the effect of pregnant women's decision-making styles on prenatal attachment. Material and Method: This research was conducted as a descriptive type. The research was conducted with 350 pregnant women who met the research criteria between October 26, 2023 and December 31, 2023 at Erzurum City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinics. Research data were collected using the“Personal Information Form”,“Melbourne Decision Making Styles Scale-II (MDMS-II)”and“Prenatal Attachment Inventory (PAI)”. Number, percentage, mean, t test in independent groups, analysis of variance (LSD and Dunnet C in further analysis), Pearson correlation analysis, t test, Mann Whitney U analysis, Kruskal Wallis analysis and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data.