Yapay zeka araçlarının görsel içerik üretiminde mesleki anlam üzerindeki etkisi
The Impact of artificial intelligence tools on the professional meaning in visual content creation
  1. Tez No: 919147
  2. Yazar: EMRULLAH BURUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AND ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yapay zekanın mesleki hayatımıza entegre olması, sinema ve tasarım gibi dijital içerik üretimi yapılan alanlarda her geçen gün yeni bir gelişme ve teknolojik devrim niteliğinde yeniliklerle sonuçlanmaktadır. Bu araştırmada, yapay zekanın meslek çalışanları için gelecekte pozitif mi yoksa negatif mi bir katkı sunacağı ele alınmaktadır. Yapay zeka ile tamamen sanal ortamlarda oluşturulmuş filmler, oyuncular ve senaryolar gibi unsurlar, geleceğin mesleklerini şekillendiren önemli etkenler arasında yer almaktadır. Günümüzde kullanılan yapay zeka yöntemlerinin kapsamı, iş yaşam ilişkisi bağlamında incelenmiş ve bu teknolojilerin zaman tasarrufu sağlama potansiyeli değerlendirilmiştir. Ayrıca, yapay zekanın meslek çalışanlarının kişisel gelişimine olan etkisi ve teknolojik determinizmin bu süreçteki rolü gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, yapay zeka araçlarının ürettiği dijital içeriklerin, insan emeğiyle üretilen içeriklerle karşılaştırılması yapılmış ve şu soruya odaklanılmıştır:“Yapay zeka araçları gelecekte yalnızca bir araç olarak mı kalacak, yoksa bir amaç haline gelmesi mümkün olacak mı?”Araştırma, yapay zekanın meslekler açısından etik değerleri koruyup koruyamayacağını da irdelemektedir. Özellikle, yapay zeka araçlarıyla dijital alanlarda üretilen içeriklerin özgünlük ve etik açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, anket yöntemi kullanılarak dijital alanlarda çalışan profesyonellerin görüşleri alınmış ve bu yöntemlerin meslek hayatı üzerindeki etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The integration of artificial intelligence into professional life continues to result in groundbreaking developments and technological revolutions, particularly in fields like cinema and design, where digital content production is at the forefront. This study examines whether artificial intelligence will have a positive or negative impact on professionals in the future. Elements such as films, actors, and scripts created entirely within virtual environments using artificial intelligence are among the key factors shaping the professions of tomorrow. The scope of contemporary artificial intelligence methods has been analyzed within the context of work-life dynamics, and the potential of these technologies to save time has been evaluated. Additionally, the impact of artificial intelligence on the personal development of professionals and the role of technological determinism in this process have been observed. In this context, digital content produced by AI tools has been compared to content created through human labor, focusing on the question:“Will artificial intelligence tools remain merely as instruments in the future, or is it possible for them to evolve into ends in themselves?”The research also explores whether artificial intelligence can uphold ethical values within various professions. Particularly, the originality and ethical dimensions of AI-generated content in digital domains have been assessed. To this end, surveys were conducted to gather the perspectives of professionals working in digital fields, and the impact of these methods on professional life was analyzed.