Optimum jammer deployment
En uygun sinyal bozucu yerleşimi
- Tez No: 919160
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Karıştırma sistemleri hedef haberleşme ağlarını için elektronik harp senaryolarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez, karıştırma sistemlerinin yerleşim optimizasyonu için kapsamlı bir yöntem geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, karıştırma sistemlerinin elektronik harp alanında etkili bir şekilde konuşlandırılması için matematiksel bir model sunmaktadır. Bu model, sistemlerden hedef bölgelere oluşan görüş alanını ve bölgelerdeki sinyal seviyelerini arttırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, oluşturulan model karıştırma sistemlerinin düşman sistemler tarafından tespit edilme riskini düşürmeyi hedeflemektedir. Modelin pratik uygulanabilirliğinin arttırılması adına topolojik harita üzerinde; coğrafi erişim, arazi engelleri, konuşlanma kolaylığı gibi kısıtlar da incelenmiştir. Çalışma kapsamında sabit ve hareketli karıştırma sistemleri, sabit ve hareketli hedefler karşısında incelenmiştir. Tez kapsamında, karıştırma sistemlerinin güç tahsisi optimizasyonu üzerine de çalışılmıştır. Bu çalışma da pratik uygulanabilirliği arttırmak adına topolojik harita üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, güç optimizasyonu ile hedef sistemler tarafından tespit edilme ihtimalinin en aza indirgenmesi amaçlanmıştır. Haberleşme ağlarındaki elemanlar, haberleşme sürecinde kendi konumlarını ağdaki diğer sistemler ile paylaşmaktadır. Bu tez çalışmasında, hedef haberleşme ağlarının kendi konumlarını bulmalarını engelleyecek şekilde karıştırma sistemlerinin yerleşim optimizasyonu da çalışılmıştır. Bu problem için literatürde bulunan birçok çalışma iki boyutlu senaryolarda sürdürülürken bu tez kapsamında üç boyutlu uzayda yerleşim çalışmaları yapılmıştır. Tez bulguları, elektronik harp operasyonlarının etkinliğini artırarak düşman iletişimlerini bozmayı ve stratejik avantaj sağlamayı hedeflemektedir. Geliştirilen optimizasyon yöntemi, daha az jammer kullanımıyla etkili kapsama sağlama olanağı sunarak kaynak kullanımını optimize etmektedir. Çalışma, senaryolar ve kısıtlar üzerinde kapsamlı simülasyonlar yaparak, askeri alanlarda daha bilinçli kararlar alma ve savaş alanı koşullarına uyum sağlama konusunda değerli bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Jamming systems are critical in electronic warfare scenarios aimed at disrupting target communication networks. This thesis develops a comprehensive method for optimizing the placement of jamming systems. A mathematical model is proposed to maximize the Line-of-Sight between systems and target areas while enhancing signal strength at these locations. Additionally, the model aims to minimize the risk of detection by enemy systems. Practical applicability is ensured by incorporating constraints such as geographical accessibility, terrain obstacles, and deployment feasibility into a topological map. The study investigates stationary and mobile jamming systems against both stationary and mobile targets. Furthermore, the thesis study explores power allocation optimization for jamming systems, integrating this process with topological maps to enhance operational effectiveness. The objective is to minimize the likelihood of detection while maximizing jamming performance. Another focus is optimizing jammer placement to disrupt self-localization capabilities in target communication networks. While existing studies address this problem in two-dimensional space, this thesis extends it to three-dimensional scenarios, offering a novel approach to jammer deployment. The findings improve the effectiveness of electronic warfare operations by disrupting enemy communications and providing strategic advantages. The proposed optimization method minimizes jammer usage while ensuring effective coverage and optimizing resource allocation. Comprehensive simulations and constraints provide tools for informed military decision-making and adaptability to dynamic battlefield conditions. This thesis makes significant contributions to academic literature and practical military applications in electronic warfare, combining theoretical innovation with real-world applicability.