Betopan fabrikasının genel enerji etütü
General energy study of betopan factory
  1. Tez No: 919183
  2. Yazar: MERT CAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enerjinin ve enerji kaynaklarının güç olarak bilindiği dünyada, enerji kaynaklarının azalması ve enerji kullanımının artmasıyla enerjinin değeri artmıştır. Enerji üretiminin artması kadar enerjinin tüketiminin de verimli bir şekilde azaltılması gerekmektedir. Enerjinin en çok harcandığı noktalardan biri de fabrikalardır. Bu tezde bir fabrikanın enerji tüketimini nasıl verimli bir şekilde azaltılabileceğini ve fabrikada enerjinin nasıl üretileceğini inceleyeceğiz. Enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltarak üretilen üründeki birim maliyetinin nasıl düşürüleceğine de değineceğiz. Bu konularda en fazla enerji tüketen kısımlara bakacağız. Fabrikalarda buhar ve basınçlı hava üretimi çok önemlidir. Bu üretim alanlarında kazan ve kompresörler kullanılarak enerji dönüşümleri sağlanır. Enerji dönüşüm sırasında kayıplar oluşmaktadır. Her kayıp bize verimsizlik ve fazladan enerji tüketimine neden olmaktadır. Buhar üretiminde kazan verimliliği ve hat kayıpları önemlidir. Buhar üretilirken kazan verimliği yüksek kazanlar kullanılmalı, kazan su iletkenlik kontrol edilmeli, blöf sayısı dikkatli yapılmalı, ekonomizer ve reküperatör kullanılmalıdır. Buhar üretiminden sonra en önemli nokta, buharın istenilen noktaya taşınmasıdır. Buhar taşınımı sırasında yalıtıma ve kondense dikkat edilmelidir. Basınçlı hava üretiminde önemli noktalardan biri de kompresörün verimlilik değeridir. Kompresör haricinde de ortam sıcaklıkları, kullanılan boru ve ekipman çaplarına dikkat edilmelidir. Fabrikalarda kullanılan ekipmanlar verimlilik sınıfı yüksek ve az enerji harcayacak şekilde seçilmelidir. Enerji tüketiminin azaltılması kadar, fabrika çatılarına ya da boş alanlara GES sistemi kurularak elektrik üretimi sağlanmalıdır. Kaybedilen enerjinin belli kısmının tüketim noktasında üretilmesi ile dışa bağlılık azaltılarak enerji giderleri düşürülebilir. Düşen enerji maliyetleri ile birim üretim maliyeti düşmesi sağlanabilir. Bu çalışmada yapılan tüm hesaplar doğrultusunda yılda 11.998.681 ₺ tasarruf edileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world where energy and energy sources are known as power, the value of energy has increased with the decrease of energy sources and the increase of energy use. As well as increasing energy production, energy consumption needs to be reduced efficiently. One of the points where energy is spent the most is factories. In this thesis, we will examine how to reduce the energy consumption of a factory efficiently and how to produce energy in the factory. We will also talk about how to reduce the unit cost of the product produced by reducing its dependence on foreign energy. We will look at the parts that consume the most energy in these issues. The production of steam and compressed air in factories is very important. Energy transformations are provided in these production areas by using boilers and compressors. Losses occur during energy conversion. Every loss causes us inefficiency and extra energy consumption. Boiler efficiency and line losses are important in steam production. Boilers with high boiler efficiency should be used when producing steam, boiler water conductivity should be checked, the number of bluffs should be made carefully, economizer and recuperator should be used. The most important point after steam production is the transportation of steam to the desired point. During steam transportation, attention should be paid to the insulation and condensate. One of the important points in the production of compressed air is the efficiency value of the compressor. In addition to the compressor, attention should also be paid to the ambient temperatures, the diameters of the pipes and equipment used. The equipment used in factories should be selected in such a way that the efficiency class is high and consumes little energy. As well as reducing energy consumption, electricity generation should be provided by installing a GES system on factory roofs or empty spaces. By generating a certain part of the lost energy at the point of consumption, energy expenses can be reduced by reducing external dependence. With falling energy costs, unit production costs can be reduced. According to all the calculations made in this study, it was emphasized that 11.998.681 ₺ will be saved per year