Fide üretimi ve çelik köklendirmede kullanılan elektrikli toprak ısıtma masalarında enerji tüketimine etki eden faktörler
- Tez No: 18386
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
62 6. ÖZET Bu çalışmada, Elektrikli Toprak Isıtma Tekniği genel olarak incelenip, elektrik toprak ısıtma masalarında fide üretimi ve çelik köklendirilmesinde enerji tüketimine etki eden faktörler araştırılmış, toprak sıcaklığının çeşitli fide üretimi ve çelik köklendirilmesi üzerindeki etkileri gözlen - mistir. Denemeler Tokat Ziraat Fakültesi, Tokat Meyvecilik üretme istasyonu Müdürlümü ve Tokat Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü seralarında bulunan elektrikli toprak ı- sıtma masalarında yapılmıştır.Toprak ısıtma masası olarak betopan malzemeden imal edilmiş iki adet ve arka arkaya 100 cm eninde, 500 cm boyunda, 25 cm yükseklisinde elektrikli toprak ısıtma masaları kullanılmıştır. Ziraat Fakültesi serasındaki toprak ısıtma masalarının tamamı, diğer seralardaki toprak ı- sıtma masalarının da bir bölümü deneylerimizde kullanılmış tır. Toprak ısıtma masalarında otomatik sıcaklık denetleme cihazı monofaze elektrik sayacı, ortam sıcaklığı ve toprak sıcaklığını ölçmek için duvar tipi,sondalı tip ve digital termometre kullanılmıştır.Fide üretiminde organik maddece zengin humuslu toprak, çelik köklendirmesinde ise hare olarak su tutma kapasitesi yüksek olan perlit kullanılmıştır. Sebze tohumları, bitkilerin özelliğine göre hazırlanmış bulunan hare içerisine uygun derinliğe ekimi yapılmıştır. Ziraat Fakültesi serasındaki herbiri 500 cm uzunluğunda olan arka arkaya iki masadan birincisi 25°C ve ikincisi 30°C'de sabit tutularak ü-63 retme istasyonu ve Araştırma Enstitüsü seralarındaki toprak ısıtma masaları ise 26"C sıcaklıkta sabit tutulmaya çalışılarak deneyler yapılmıştır. Bitkilerin gelişmesi süresince günlük enerji tüketimleri,sera ici, sera dışı ve toprak sıcaklıkları, otomatik sıcak - ilk denetleme cihazı sıcaklıkları tesbit edilmiştir.Bu delerler günde üc defa alınmıştır. Yapılan denemeler sonucunda toprak ısıtma masalarında fide üretimi ve çelik köklendirilmesinde elektrik enerjisi tüketiminin, aynı ortam sıcaklığında, toprak sıcaklığı ile doğru orantılı olduğu, toprak derinliği arttıkça toprak sıcaklığının da arttığı ; toprak sıcaklığının 30°C'de sabit tutulduğu masada enerji tüketiminin, 25'C de sabit tutulan masaya göre daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY In this research, the tecniques of the heating of soil by means of electricity installations are generally investigated and the factors effecting for seed germination and root cutt ing are searched and effecting of the soil warming on series of seed germination and root cutting are observed. - * Experiments are done in the heating of soil by means of electricity installations in the green house of Tokat Faculty of Agricultural, Tokat Fruit Seeding Center and Tokat Village Affairs Station Institue. Dimentions of the benches used in the experiment are 500 *500#25 centimeters. Automatic temperature control lers, mono p- hase ki lowatthourmeters, thermometers and digital thermometers are used in the studies. Humus kind of which contains highly organic materials is used for seed germination and perlit is used for root cutting. The water absorbiting capacity of perl- it is high. Vegetable seeds are sowed in prepared soil at- a s- uitable depth. The first heating of soil by means of electric ity installation's temperature is kept fixed at 25°C and the other secont's temperature is kept fixed at 30°C at Tokat Fa- culity of Agricultural ; the others at Tokat Fruit Seeding Ce nter and Tokat Village Affairs Station Institue are kept fix ed 26"C in the experiments. Duiring the growing periods of the plants, daily electri cal energy consumptions, green house indoor »outdoor and soil65 temperatures are confirmed three times in every day. According to the results of this investigations, the ele ctrical energy consumption increases, as the soil temperature increases, as the soil depth increases; the electrical energy consumption decreases, as the soil depth reduces and the ambi ent temperature increases. As a result it is concluded that t- he electrical energy consumption is higher at the heating 'of soil by means of electricity installations kept fixed at 30°C than heating of soil by means of electricity installations k- ept fixed at 25'C.