İnsan hatasının hidrojen depolama sistemlerinin emniyeti üzerindeki etkisi
The impact of human error on the safety of hydrogen storage systems
- Tez No: 919190
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI İLHAN, PROF. DR. ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son yıllarda sürdürülebilir enerjiye yönelik artan ilgi, hidrojen kullanan teknolojilerin önemini giderek artırmıştır. Ancak bu gelişmelerin beraberinde getirdiği sızıntı durumunda patlama ve düşük tutuşma enerjisi gibi potansiyel riskler de barındırmaktadır. Bu tez çalışmasında, endüstride aktif olarak kullanılan bir hidrojen depolama sistemini referans alarak insan hatasının sistem üzerindeki etkisini incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında öncelikle bir Hata Modu ve Etkileri Analizi çalışması gerçekleştirilmiş ve riskler belirlenmiştir. Daha sonra, tepe olay olarak“Hidrojen Patlaması”olayını içeren bir hata ağacı analizi yapılmıştır. Bu çalışma sonrasında, insan hatalarının sistemin emniyeti üzerindeki belirsiz etkilerini anlamak amacıyla 10 uzmana sistemle ilgili sorular yöneltilmiştir. Uzmanlardan elde edilen cevaplar dilsel değişkenler olarak adlandırılmış ve bu dilsel değişkenler kullanılarak insan hatalarının nicel bir sonucu olarak bulanık sayılar elde edilmiştir. Elde edilen bulanık sayılar hata ağacı analizine entegre edilerek bulanık hata ağacı modeli oluşturulmuştur. Hata ağacı ve bulanık hata ağacı modellerinin analizi sonucunda, emniyet bütünlük seviyesinde herhangi bir değişiklik gözlenmezken, PFDAvg (Probability of Failure on Demand average) değerinde yalnızca minimal bir fark tespit edilmiştir. Ayrıca, insan hatası nedeniyle hata ağacına eklenen olayların“Importance (Önem)”parametresinin oldukça düşük olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, bulanık hata ağacı analizi sonuçları, insan kaynaklı hataların sistem emniyeti üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Ancak, insan hatasının sistem emniyeti üzerindeki etkisi sınırlı olsa bile, bu çalışma hidrojen depolama sistemlerinde emniyet yönetiminin kritik önemini ve bu alanda dikkate alınması gereken standartlar ile düzenlemeleri açıkça vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the growing interest in sustainable energy has increasingly highlighted the importance of technologies using hydrogen. However, these developments also entail potential risks such as explosion in the event of a leakage and low ignition energy. This thesis examines the impact of human error on the system by referencing a hydrogen storage system actively used in industry. As part of this examination, first, an FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) study was conducted, and risks were identified. Then, a fault tree analysis, including the“Hydrogen Explosion”event as the top event, was performed. Following this study, to understand the uncertain effects of human errors on the system's safety, system-related questions were posed to 10 experts. The responses obtained from these experts were referred to as linguistic variables, and using these linguistic variables, fuzzy numbers were obtained as a quantitative result of human errors. The fuzzy numbers obtained here were integrated into the fault tree analysis to create a fuzzy fault tree model. As a result of analyzing the fault tree and fuzzy fault tree models, no change was observed in the SIL (Safety Integrity Level), while only a minimal difference was found in the PFDAvg (Probability of Failure on Demand average) value. Additionally, it was seen that the“Importance”parameter of the events added to the fault tree due to human error was quite low. In this context, the results of the fuzzy fault tree analysis show that the impact of human errors on the system's safety is limited. However, although the effect of human error on the system's safety is limited, this study clearly emphasizes the critical importance of safety management in hydrogen storage systems and the standards and regulations that should be considered in this field.