Eğitim fakültesi öğrencilerinin küresel ısınma bilgi düzeylerinin ölçülmesi; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi örneği
Measuring the global warming knowledge level of education faculty of students; The case of Recep Tayyip Erdoğan University
  1. Tez No: 919191
  2. Yazar: CANAN KÜBRA ÖZÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP YİLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Küresel ısınma insan aktiviteleri sonucunda atmosferde bulunan sera gazı miktarının artışıyla dünyanın ortalama sıcaklığının yükselmesine neden olan küresel bir sorundur. Küresel ısınma sorunuyla mücadele için bilinçli bireylerin yetişmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada bilinçli bireylerin yetişmesinde kilit rol oynayan öğretmen adaylarının küresel ısınma fenomeni hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde eğitim fakültesi öğrenim gören 1329 öğrenci oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme tekniğiyle öğrencilere ulaşılmış ve toplamda 614 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırma verileri 18.10–30.11.2023 tarihleri arasında toplanmış ve SPSS programıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların %77.4'ü kadın, %22.6'sı erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca katılımcıların %40.9'u afet veya afet farkındalığıyla ilgili daha önce ders almışken %59.1'i ise bu konu hakkında daha önce herhangi bir ders almamıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin genel olarak bilgi düzeyinin yüksek olduğu ancak bazı bilgi eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının küresel ısınma konusunda bilgi düzeyinin arttırılması için eğitim dünyasında küresel ısınma konusuna daha geniş yer verilmesi, uygulamalı eğitimlerle desteklenmesi ve üniversiteler ile çevreci kuruluşlar arasında iş birliğinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Global warming is the increase in the Earth's average temperature due to the rise in greenhouse gas levels in the atmosphere as a result of human activities. This study aims to assess the knowledge levels of pre-service teachers, who play a key role in raising conscious individuals, regarding the phenomenon of global warming. The study population consists of 1,329 students enrolled in the Faculty of Education at Recep Tayyip Erdoğan University. Using the convenience sampling technique, a total of 614 students were surveyed. The research data was collected between October 18 and November 30, 2023, and analyzed using the SPSS program. Of the participants, 77.4% were female, and 22.6% were male. Additionally, while 40.9% of the participants have previously taken a course on disasters or disaster awareness, 59.1% have not received any education on this topic. The study found that students generally have a high level of knowledge about global warming, although some gaps remain. To enhance pre-service teachers' understanding of global warming, it is recommended that the topic be given more emphasis in education, supported by practical training, and strengthened through collaborations between universities and environmental organizations.