Terapötik oyunun pediatrik onkoloji hastalarında kemoterapiye yönelik korku ve anksiyete düzeyine olan etkisi
The effect of therapeutic play on fear and anxiety levels of pediatric oncology patients receiving chemotherapy
- Tez No: 919221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, pediatrik onkoloji hastalarında kemoterapiye yönelik korku ve anksiyete düzeyine terapötik oyunun etkisini incelemektir. Ayrıca, terapötik oyuna ilişkin çocuklar ve ebeveynlerin memnuniyetlerini değerlendirmek de ikincil bir hedef olarak belirlenmiştir. Araştırma, tek grup ön-test-son-test tasarımıyla yürütülmüş ve prospektif bir yarı deneysel çalışma olarak geliştirilmiştir. Çalışma, 5-12 yaş arasında 40 pediatrik onkoloji hastası ve ebeveyni ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları arasında Çocuk Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇASD) ve Memnuniyet Skalası yer almaktadır. Araştırma sürecinde, ilk kür sırasında çocuklara klinik rutin bakım uygulanmışken diğer kürlerde terapötik oyun uygulanmıştır. Her kürün başında ve sonunda çocukların kemoterapiye karşı korku ve anksiyete düzeyleri değerlendirilmiştir. Veriler tanımlayıcı analizler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, Wilcoxon Signed Rank testi ve korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların %65'i erkek ve yaş ortalaması 8,98±2,76 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of therapeutic play on the levels of fear and anxiety related to chemotherapy in pediatric oncology patients. As a secondary objective, it assesses the satisfaction of both children and parents with the applied therapeutic play. This research was developed as a single-group pretest-posttest applied, prospective semiexperimental design. The study was conducted with 40 pediatric oncology patients aged 5-12 and their parents. The data collection tools used included the Child Information Form, Child Fear Scale (CFS), Child Anxiety Scale-State (CAS-S), and Satisfaction Scale. Within the scope of the research, while routine care of the clinic was applied to children at the beginning of the first cycle, therapeutic play intervention was implemented in the subsequent cycles. The levels of fear and anxiety related to chemotherapy were assessed at the beginning and end of each cycle. Data were analyzed using descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test, Wil, Wilcoxon Signed Rankelation tests. Of the children, 65% were male, and the average age was 8.98±2.76.