Memlükler döneminde Mekke'de iktisadi hayat
Economic life of Mecca during the Mamluk period
  1. Tez No: 919220
  2. Yazar: OMAR ALHAJ TAHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Memlükler Dönemi'nde Mekke'nin ekonomik yapısını, özellikle ticaret ekseninde incelemektedir. Mekke, hac ibadeti sayesinde büyük bir ticari hareketlilik yaşamış ve uluslararası ticaret yollarının stratejik bir durağı olmuştur. Çalışmada, Memlükler'in Mekke ticaretine sağladığı katkılar, ticari düzenlemeler ve şehrin ekonomik canlılığı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Hac sezonlarında artan ticari faaliyetler, Mekke'yi sadece bir ibadet merkezi değil, aynı zamanda önemli bir ticaret merkezi haline getirmiştir. Tez, Memlükler'in ticareti destekleyen politikalarının Mekke ekonomisine olan etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the economic structure of Mecca during the Mamluk period, focusing particularly on trade. Mecca experienced significant commercial activity due to the pilgrimage and became a strategic hub on international trade routes. The study evaluates the Mamluks' contributions to Meccan trade, their commercial regulations, and their impact on the city's economic vitality. The increased trade activity during the pilgrimage seasons transformed Mecca into not only a center of worship but also a prominent commercial hub. The thesis aims to reveal the effects of the Mamluks' trade-supporting policies on Mecca's economy.