Serbest muhasebeci mali müşavirlerin blok zincir teknolojisinin muhasebe mesleğine katkıları konusundaki algıları
Accountant's perceptions regarding the contribution of blockchain technology to accounting profession
  1. Tez No: 919222
  2. Yazar: YUSUF AHMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, blok zincir uygulamaları hakkında muhasebecilerin ne ölçüde bilgi sahibi olduğu ve uygulanması durumunda meslekleri için sonuçlarının ne olacağı algısı araştırılmıştır. Bunun için İSMMMO'na kayıtlı meslek mensuplarına anket çalışması yapılmıştır. Blok Zincir'in en önemli özelliği, verilerin merkezi bir otorite tarafından değil, ağdaki tüm kullanıcılar tarafından kontrol edilmesidir. Blok zincir teknolojisi sayesinde, verilerin güvenliği ve bütünlüğü artar. Ayrıca, verilerin değiştirilmesi veya silinmesi gibi potansiyel sorunlar önlenebilmektedir ve bu şekilde kullanıcılar için daha güvenli bir ortam yaratılmaktadır. Üç taraflı muhasebe kayıt sistemi ve blok zincir arasında önemli bir uyuşma vardır. Bu nedenle ülkemizde de veri güvenliğinin sağlanması amacıyla, muhasebe alanında blok zincir teknolojisinin kullanılabileceği düşünülmektedir. Katılımcıların Blok zincir teknolojisi hakkındaki yaptıkları araştırmalar ve aldıkları eğitimler ile Blok zincir Teknolojisinin Muhasebede Kullanımıyla İlgili Algıları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, it is investigated how much the accountants has the information about the blockchain technologies and investigated the perception of accountants incase of using blockchain accounting. To achieve this an statical study has been made. Most important feature of the blockchain is that the data are controlled by all of the users in place of a specific central authority. It provides the data security and increasing of the integrity. Thanks to blockchain technology, the data security and integrity raise. Additionally, the possible problems such as erasing of data or changing them decrease. Thus, the users feels themselves in secure. The blockchain technologies can be also used in accounting sector. In the study, it is detected a meaningful difference between the education levels of the participants and the perception of the using of blockchain technologies on accounting.