Çavuştepe Kalesi depo binaları rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri
Cavuştepe Fortress projects of survey, restitution and restoration of warehouse buildings
  1. Tez No: 919224
  2. Yazar: SEVGİ AYDINOĞLU MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Urartu Krallığı, MÖ9 ve 7.yüzyıllar arasında Tuşpa merkez olmak üzere kuzeyde Kuzey Ermenistan dağları, doğuda İran Azerbaycan'ındaki Savalan Dağları, güneyde Zagros Dağlarıyla birleşen Doğu Toroslar, Güneydoğuda Urmiye Gölü'nün güney kıyıları, batıda Fırat-Karasu nehirlerinin egemen olduğu alanda hüküm sürmüştür. Doğal tepeler ve kayalıklar üzerine inşa ettikleri sitadellerin aşağı kısımlarına merkezi otorite tarafından planlanarak halkın yaşayacağı alanlar inşa etmişlerdir. Tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri ürünleri genellikle kalelerde muhafaza etmişlerdir. Urartu kale kentlerinin ortak özelliği, etraflarının güçlü sur duvarları ile çevrili olmalarıdır. Bu güçlü sur duvarları içerisinde tapınaklar, pithoslu depo mekânları ve sütunlu ya da payeli salonlar yeralmaktadır. Urartu Krallığı'nda inşa edilen kalelerde, kale içerisinde ve aşağı kentlerde mimari yapı malzemesi olarak kerpiç, taş ve ahşap kullanılmıştır. Günümüzde halen devam eden güncel kazılar sonucunda ortaya çıkarılan depo yapılarının temellerinde taş malzeme kullanılmıştır. Taş temeller üzerinde yükselen duvarlar belirli bir kalınlıkta yapılır ve kerpiç malzemeden inşa edilirdi. Ahşap malzeme ise taşıyıcı direklerde, kerpiç duvar aralarında ve üst örtü sisteminde kullanılmıştır. Depo-I, Depo-II ile Yapı-I'i inceleyeceğimiz Çavuştepe Kalesi, Van İli'nin 25 km güneydoğusunda bulunan Gürpınar İlçesi'nde, Van-Hakkari-İran karayolu üzerinde Çavuştepe Mahallesi'nde bulunan, Bol Dağı silsilesinin batı ucunda; biri 90 m, öteki 110 m yüksekliğindeki kalkerden iki kayalık tepesi üzerine kurulmuştur. Tez çalışmamda; Çavuştepe Kalesi'nde bulunan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan ve önemli bir yere sahip olan Depo-I, Depo-II ve Yapı-I detaylı bir şekilde incelenerek rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Öncelikle yerinde ölçü alınarak rölöveler hazırlanmış, kaynak araştırması ve diğer Urartu depo yapıları ile karşılaştırmalı çalışmalar yapılarak restitüsyon projeleri ve buna bağlı olarak ta restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Autocad 2021 programı ile çizilmiştir. Çavuştepe Kalesi, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 14.06.1999 tarihli ve 2232 sayılı kararı ile I.Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. 1961 yılında Afif ERZEN tarafından başlatılan kazılar 2014 yılından itibaren Prof Dr. Rafet ÇAVUŞOĞLU başkanlığında devam etmektedir. Kazılar süresince Kale'de, tapınaklar, depo yapıları, saray yapısı gibi mekanlar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Urartian Kingdom, ruled in the Lake Van Basin between 9th and 7th centuries BC, was surrounded by North Armenia Mountains in the North, Savalan Mountains in Iran Azerbaijan in the east, East Taurus which is united with Zagros in the south ,South coasts of Urmia Lake in the south-east and Fırat-Karasu Rivers in the west, with Tuspa as its center. In the lower parts of the citadels they built on natural hills and rocks, they built areas where the people would live, planned by the central authority. They generally kept the agricultural products obtained from agricultural activities in fortresses. The common feature of Urartian fortress cities is that they are surrounded by strong fortification walls. Within these strong fortifications, there are temples, storage spaces with pithoi, halls with columns or pillars. In the fortresses built in the Urartian Kingdom, mudbrick, stone and wood were used as architectural building materials in the fortresses and lower cities. Stone material was used in the foundations of the warehouse structures unearthed as a result of the current excavations that are still ongoing today. The walls rising on stone foundations were of a certain thickness and built of mudbrick. Wood was used for the support pillars, between the mudbrick walls and in the upper covering system. Çavuştepe Fortresse, whose Warehouse-1, Warehouse-II and Structure-I was examined in my thesis, is located on the Van-Hakkari highway in Gürpınar District of Van Province. Çavuştepe Fortresse, established at the western end of the Bol Mountain range, consists of lower and upper establihments ,those have 90 m and 110 m height. The Warehouse-1, Warehouse-2 and Structure-1 which were unearthed as a result of the excavations carried out in the castle and have an important place were examined in detail and projects of survey,restitution and restoration were prepared. As a result of the investigations, the survey of the storage structures was completed and all necessary documentation was made. At the same time, restitution proposals were prepared and the basis for restoration projects was prepared. Throughout the documentation processes carried out within the scope of the thesis; comparisons with other Urartian fortresses will be made.Survey,restitution and restoration projects were drawn with Autocad programme. Çavuştepe Fortresse was declared as a Grade I archaeological site with the decision of the Diyarbakır Cultural and Natural Heritage Protection Board dated 14.06.1999 and numbered 2232. Initiated in 1961 by Afif ERZEN, the excavations have been carried out under the direction of Prof. Dr. Rafet ÇAVUŞOĞLU since 2014. During the excavations, places such as temples, storage structures and palace structures were unearthed in the fortresse.