Zorunlu kırsal dönüşüm ve folklora etkileri: Yukarıköy ve Çamkalabak örnekleri
Forced rural transformation and its effects on folklore: Examples of Yukarıköy and Çamkalabak
  1. Tez No: 919233
  2. Yazar: BERKCAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toplumların benliğini ve ortak bir kimlik oluşturmasını kültürleri sağlar. Kuşaklar arası aktarılarak devam eden kültür, toplumların varlığını sürdürebilmesi için önemlidir. Kültürün, özüne ve devamlılığına zarar veren bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler, insan kaynaklı ve doğal kaynaklı olabilmektedir. Toplumların kültürel varlığına etki edebilen doğal afetlerin başında deprem gelmektedir. Deprem, meydana geldiği toplumlarda maddi ve manevi yıkıcı etkilere neden olmaktadır. Özellikle deprem sonucunda insanların, can güvenliği ve devlet politikası sonucu başka yerlere zorunlu göç etmesi; kültürel karmaşaya ve değişime neden olmaktadır. Türkiye'nin önemli bir gerçeği olan depremin, tarihte yaşattığı yıkıcı sonuçlar göz önünde bulundurulduğu zaman; kültürel sonuçlarına yönelik folklor çalışmaları yapılması ve sonuçlarının folklor ürünlerine olan etkileri açısından değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu açıdan çalışmada, Yörük kültürünü günümüzde adeta zaman durmuşçasına yaşatmakta olan Yukarıköy ve Çamkalabak köylerinin folklor ürünlerinin kayıt altına alınmış, 2017 yılında gerçekleşen Ayvacık Depremi sonucunda, iskân politikası ile zorunlu kırsal dönüşüme uğrayan köylerde folklor değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultures provide societies with their identity and the formation of a common identity. Culture, which is transmitted between generations, is important for the survival of societies. There are some risks that harm the essence and continuity of culture. These risks can be human-induced and natural. Earthquakes are the most important natural disasters that can affect the cultural existence of societies. Earthquakes cause material and spiritual destructive effects in the societies where they occur. Especially, the forced migration of people to other places due to security of life and state policy as a result of earthquakes causes cultural chaos and change. When the devastating results of earthquakes, which are an important fact of Turkey, are taken into consideration in history, it is important to conduct folklore studies on their cultural results and to evaluate their results in terms of their effects on folklore products. In this respect, the study recorded the folklore products of Yukarıköy and Çamkalabak villages, where the Yörük culture continues to live as if time has stopped today, and as a result of the Ayvacık Earthquake in 2017, folklore changes in the villages that underwent forced rural transformation with the settlement policy were examined.