Motivasyonel görüşme tekniğinin epilepsili ergenlerin sosyal anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of motivational interviewing technique on social anxiety and quality of life of adolescents with epilepsy
- Tez No: 919232
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmada, motivasyonel görüşme uygulamasının epilepsili ergenlerin sosyal anksiyetesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 2023-2024 yılları arasında İzmir'de bir üniversite hastanesinde Çocuk Nöroloji Polikliniği'nde, dahil etme kriterlerini karşılayan ve çalışmayı kabul eden 12-15 yaş arası 72 çocuk ile yürütülmüştür. Veriler, ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği'', ''Genel Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği'' ve ''Çocuklar İçin KINDL Epilepsi Yaşam Kalitesi Modülü'' kullanılarak toplanmıştır. Motivasyonel görüşme uygulanan grup görüşme grubunu (n=36), rutin kontrollerin devam ettiği grup kontrol grubunu (n=36) oluşturmuştur. Görüşme grubuna 7 oturumluk motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Kontrol grubu, rutin kontrol ve tedaviye devam etmiştir. Her iki grubun sosyal anksiyete ve yaşam kalitesi görüşme öncesi, sonrası ve görüşme bitiminden 1 ay sonraki zamanda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of motivational interviewing on social anxiety and quality of life of adolescents with epilepsy. Methods: The study was conducted at the Paediatric Neurology Outpatient Clinic of a University Hospital in Izmir between 2023-2024 with 72 children aged 12-15 years who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using the ''Personal Information Form'', ''Social Anxiety Scale for Adolescents'', ''General Child Quality of Life Scale'' and ''KINDL Epilepsy Quality of Life Module for Children''. The group that received motivational interviewing formed the interview group (n=36), and the group that continued routine monitoring formed the control group (n=36). The interview group received 7 sessions of motivational interviewing. The control group continued with routine care and treatment. Social anxiety and quality of life of both groups were evaluated before and after the interview and 1 month after the end of the interview.