Tedarik zinciri kapsamında stok yönetimi ve maliyetinin işletmenin karlılığına etkisi
Inventory management within the scope of supply chain and the impact of cost on the profitability of the enterprise
  1. Tez No: 919249
  2. Yazar: MEHMET UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA BİLİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tedarik zinciri yönetimi her geçen gün daha çok önem görmeye ve adından söz ettirmeye başlamıştır. Müşteri isteklerindeki farklılar ve gelişmeye devam eden teknoloji sayesinde rekabet çoğalmıştır. Rekabet kavramının hayatımıza girmesiyle birlikte tedarik zinciri kavramı birçok işletmenin de katılmasını sağlayan bir zincir olmuştur. Güncel bilgilerin takip edilebilmesi, rekabet şartlarına karşı ayakta durabilmek isteyen işletmeler, müşterini taleplerini karşılayabilmek ve bunu minimum seviyede maliyet ile devam ettirmek için farklı yollar aramaya başlamışlardır. Bu amaca ulaşmakta kullanılabilecek en gelişmiş araç stok yönetimidir. Stok yönetiminden sağlıklı bir verim almak istiyor isek işletmenin amaçlarına ve isteklerine göre düzenli bir stok bulundurulmalıdır. Tez çalışmasına giriş kısmında tedarik zinciri ve yönetimi konuları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Tedarik sürecinin genel tanımı yapılıp, bu zamana kadar gelişimi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde ise stok ve stok yönetiminin genel tanımı ele alınıp bilgiler verilmiştir. Son olarak tedarik zinciri ile olan bağlantısını değerlendirilerek konu tamamlanmıştır. Tezin uygulama kısmında ise mobilya sektöründe bulunan firmalara yöneltilecek sorular belirlenip firmaların geri dönüşlerinin analizi yapılmıştır. Gelen analizler sonucunda bir paydada buluşulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management is gaining more importance and validity every day. Competition has increased thanks to the differences in customer demands and developing technology. With the introduction of the concept of competition into our lives, the concept of supply chain has become a chain that allows many businesses to participate. Businesses that want to be able to track up-to-date information, to be able to stand up to competitive conditions, have entered into a search to meet the customer's demands and to continue this at a minimum cost. The most important tool that can be used to achieve this goal is stock management. If we want to get a good efficiency from inventory management, a balanced inventory should be kept according to the goals and wishes of the enterprise. In the first part of the thesis, the concepts of supply chain and management are discussed in detail. A general description of the supply chain process has been made and detailed information has been given about its development so far. In the second part, the general definition of inventory and inventory management is discussed and information is given. Finally, the relationship with the supply chain has been evaluated and the issue has been completed. In the application part of the thesis, the questions to be directed to the companies in the furniture sector were determined and the analysis of the companies' feedbacks was carried out. As a result of the incoming analyses, it is aimed to meet at a denominator.