Deksametazon'un model organizma Galleria mellonella L. (mum güvesi)' da bazı enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Dexamethasone in the model organism Galleria mellonella L.(candle moth) effects on some enzyme activities
- Tez No: 919248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Yapılan çalışmada, eikosanoid inhibitörü olan deksametazon ilacının Galleria mellonella son evre larvalarındaki yağ ve bağırsak dokularında bulunan antioksidan enzim (Süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz) aktivitelerindeki farklılıklar incelenmiştir. Galleria mellonella larvalarının yağ ve orta bağırsak dokusundaki SOD enzim aktivitesinde kontrole göre bütün uygulama gruplarında (1,3 ve 5 ppm ) önemli bir artış tespit edilmiştir. CAT enzim aktivitesinin tüm uygulama gruplarında yağ dokusunda azalış gözlenmiş ancak bağırsak dokusunda ise artış meydana gelmiştir. Yağ dokusundaki GPx enzim aktivitesinde kontrole göre 3 ve 5 ppm uygulama gruplarında azalış tespit edilmiştir. Orta bağırsak dokusundaki GPx enzim aktivitesinde ise 1 ppm grubunda bir azalış gözlenirken 3 ve 5 ppm gruplarında ise bir artış meydana gelmiştir. Elde edilen verilere göre, deksametazon ilacının Galleria mellonella larvalarının yağ ve bağırsak dokusunda oksidatif strese sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, dexamethasone, an eicosanoid inhibitor, was used to investigate differences in the activities of antioxidant enzymes (superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase) in the fat and midgut tissues of late-stage Galleria mellonella larvae. SOD enzyme activity increased significantly in fat and midgut tissues of Galleria mellonella larvae in all treatment groups (1, 3 and 5 ppm) compared to control. In all treatment groups, CAT enzyme activity decreased in fat tissue, but increased in midgut tissue. There was a decrease in GPx enzyme activity in adipose tissue in the 3 and 5 ppm treatment groups in comparison with the control. Whereas GPx enzyme activity in midgut tissue decreased in the 1 ppm group, it increased in the 3 and 5 ppm groups. Based on the data obtained, dexamethasone induced oxidative stress in fat and midgut tissues of larvae.