Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesinde eğitime ilişkin hizmet kalitesinin SERVQUAL analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of educational service quality in Bursa Zeki Müren Fine Arts High School with SERVQUAL analysis
  1. Tez No: 919293
  2. Yazar: ÖZGÜR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hizmet kalitesinin ölçülmesinde önemli olan en temel yaklaşım, hizmeti alan kişinin satın alınan hizmetten beklentisi ile aldığı hizmetten algıları arasındaki farkın az oluşudur. Hizmet kalitesini ölçmede en yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri SERVQUAL analiz yöntemidir. Bu çalışma 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Bursa Zeki Müren GSL'de eğitim alan öğrencilerinin, güzel sanatlar liselerinin kendilerine sunduğu eğitim hizmetlerine ilişkin beklenen hizmet ile algılanan hizmet arasındaki farkı belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Eğitimin Hizmet kalitesi boyutlarını tespit etmek ve bunların önem derecelerini saptamak amacıyla Parasuraman, Zeithhaml ve Berry tarafından gelistirilen SERVQUAL hizmet kalitesi ölçüm metodu kullanılmıştır. SERVQUAL modelinin uygulanan çesitli istatistiksel analizler yardımıyla anlamlılığı ve tutarlılığı test edilmistir. Çalışma sonucunda ilk göze çarpan, GSL'de eğitim alan öğrenciler hizmet kalitesi boyutlarından en fazla“heveslilik”boyutunda tatmin olmaktadırlar. Bunu sırayla“empati”,“güvenilirlik”ve“güven”izlemiştir. Öğrencilerin en az tatmin oldukları kalite boyutu“somut özellikler”boyutudur. Genel olarak bakıldığında ise beklenen ve algılanan hizmet kalitesi açısından bu lisede verilen eğitim hizmetinin beklentileri yüksek oranda karşıladığı sonucu ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic approach, which is important in measuring service quality is that there is a small difference between the recipient's expectations from the service purchased and their perceptions of the service they have received. One of the methods most widely employed for measuring service quality is the SERVQUAL analysis method. This study was conducted to be able to determine the difference between the expected and perceived service of the students studying at Bursa Zeki Müren Fine Arts High School during the 2022-2023 academic year regarding the educational services offered to them by fine arts high schools. Developed by Parasuraman, Zeithaml and Berry, The SERVQUAL service quality measurement method was used to identify the service quality dimensions of the education and to determine their level of importance. The significance and consistency of the SERVQUAL model were tested with the help of various statistical analysis. The first thing that stands out as a result of the study is that students studying at Fine Arts High School are most satisfied with the“ Responsiveness ”dimension among the service quality dimensions. This was followed by“ empathy ”,“ Reliability ”and“ Assurance”. The quality dimension students have least been satisfied with is the“tangible features ”dimension.On the whole,however,it has been concluded that the education service provided by this high school meets the expectations to a high extent in terms of expected and perceived service quality.