Isı ile ve görülebilir ışın ile sertleşen kompozit kron-köprü materyallerinin çeşitli özelliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 9193
  2. Yazar: ALİ KEMAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
85 - ÖZET Bu çalışmamızda dört ayrı estetik kron-köprü faset materyalinin çeşitli fiziksel özellikleri bakımından kıyas lamaları yapılmıştır. Materyallerin hazırlanmasında firmaların tavsiyelerine dikkat edilmiştir. Deneyler yapılırken her çeşit materyalin ortak şartlarda deneye sokulmalarına dikkat edilmiştir. Tek nik normlarda verilen boyutlara ve tavsiyelere uygun çalışıl mıştır. Deney sonuçlarında kesin olarak bir madde diğer madde ye üstünlük gösterdiği söylenememektedir. İn vitro şartlarda bir materyal bir deneyde diğerine üstünlük gösterse bile aynı materyal diğer bir deneyde diğer materyale karşı zayıflık göstermektedir. Işıkla polimerize olan kron-köprü materyali sertlik değeri bakımından en yüksek değerleri vermiştir. Ancak diğer fiziksel özellikleride buna bağlı olarak zayıflık göstermek tedir. Çalışmalarımız sonucunda kıyasladığımız materyaller arasında en dengeli sonuçları ısı ve basınçla polimerize olan SR-îsosit-M materyalinin verdiğini söyleyebiliriz. Buna kar şılık yine ısı ve basınçla polimerize olan bir diğer kompozit materyalin ise olumsuz sonuçlar vermesi materyalin polimeri zasyon şeklinden olmayıp, kimyasal polimerizasyon yapısından kaynaklandığı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
- 86 - SUMMARY In this research, four different esthetic crown-bridge Materials were examined and their physical properties are compared. The materials were prepared as their firm directions. We also considered to get the same conditions for all materials. All technical norms were taken in to account. At the results of the experiments one can not say that this materials is better. Because in in vitro conditions one of the materials could be better than the other in one experiment. But also it could be easily worse in another experiment. The light cure material gave the best results in compression tests. But the other physical features were weak than the others. The best balanced results were obtained with heat-cured materials in every experiment. On the other hand one of the heat-cured material gave negative results. But we thought that this is because of its chemical composition, not related to the polymerization technique.