Ortaokul öğretmenlerinin eğitim felsefesi inançlarının deontic adalet ve 21.yüzyıl becerileri ile ilişkisi
The relationship between secondary school teachers' philosophy of education beliefs and deontic justice and 21st century skills
- Tez No: 919362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Öğretmenlerin eğitim inançları, bir eğitim sisteminin en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu inançlar, öğretmenlerin öğrenme sürecine, öğrencilere, içeriğe ve pedagojik yöntemlere bakış açılarını şekillendirmektedir. Öğretmenlerin neye inandığı, sınıftaki etkileşimleri, öğrencilerin motivasyonları nihayetinde öğrenme çıktıları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu çerçevede öğretmenlerin eğitim sürecinde doğru, adil ve etik davranış sergileme yükümlülüğü deontik adalet kavramı ile ilgilidir. Bu kavram, sadece öğrencilere eşit fırsatlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda onların ahlaki gelişimlerine de katkıda bulunmaktadır. Deontik adalet, öğretmenlerin öğrencilerle kurdukları ilişkilerde, değerlendirme süreçlerinde ve sınıf yönetimi gibi tüm eğitim faaliyetlerinde kendini göstermektedir. Öğretmenler, deontik adaleti benimseyerek öğrencilerin kendilerini güvende, saygı duyulan ve değerli hissetmelerini sağlamaktadır. Bu durum, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını artırarak eğitim ortamında olumlu bir atmosfer yaratmaktadır. Öğretmenlerin deontik adaleti, sadece bireysel bir mesleki etik değil, aynı zamanda toplumun geleceği için de önemli bir sorumluluktur. Günümüzde değişen eğitim anlayışında öğretmenlerin sahip oldukları özelliklerin oldukça büyük bir etkisi olduğu kabul edilmektedir. Öğrencilerin 21. yüzyıl becerileriyle donatılması öğretmenlerin sorumluluğundadır. Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin eğitim inançları ile deontik adalet ve 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma kapsamında elde edilen veriler, cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem ve öğretmenlerin görev yaptıkları okullardaki öğrenci sayısı değişkenlerine incelenmiş ve öğretmenlerin eğitim inançları ile deontik adalet ve 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyi belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda görev 180'i kadın ve 127'si erkek olmak üzere toplam 307 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Yılmaz ve arkadaşları (2011) tarafından geliştirilen“Eğitim İnançları Ölçeği”, Jiai ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen Özyurt (2020) tarafından Türkçeye uyarlanan“21. Yüzyıl Becerileri Öğretimi Ölçeği”ve Beugré (2012) tarafından geliştirilen, Akın ve arkadaşları (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Deontik Adalet Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programına aktarılmış öncelikle normallik değerlerine ve demografik değişkenlerin yüzde ve frekans dağılımlarına bakılmıştır. Normallik varsayımının karşılandığı kabul edildiği için verilere parametrik testler arasında ilişkisiz gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA testi, Tukey testi ve Pearson korelasyon testleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin en çok özümsediği eğitim inançlarının varoluşçuluk ve ilerlemecilik olduğunu, en az özümsediği inancın ise esasicilik olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Eğitim İnançları Ölçeği'nin alt boyutları arasındaki ilişkilere bakıldığında, ilerlemecilik, varoluşçuluk, yeniden kurmacılık ve daimicilik boyutları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğu, esasicilik boyutu ile ise orta düzeyde bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin eğitim inançlarının belirli demografik değişkenlere göre farklılaştığı görülmektedir. Bunlardan en çok farklılaşma olarak cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin eğitim inançlarının deontik adalet ile ilişkisine ait bulgular olarak demografik değişkenlere göre farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle yaş değişkenin göre 41-50 yaş grubundaki öğretmenler ölçekten en yüksek puanı alırken, 20-30 yaş grubundaki öğretmenler en düşük puanı almışlardır. Bu veriler 41-50 yaş grubundaki öğretmenlerin daha güçlü bir deontik adalet anlayışına sahip olduğunu gösterebilir. Öğretmenlerin eğitim inançları ile 21. yüzyıl becerileri ile ilişkisine ait bulgular sonucunda demografik değişkenlere bakılmıştır. Bunun sonucunda 21. yüzyıl becerilerinin birbiriyle bağlantılı olduğu ve bu becerilerin bir bütün olarak ele alınması gerektiği ayrıca da teknolojinin 21. yüzyıl becerileri arasında birleştirici ve kolaylaştırıcı bir rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teachers' educational beliefs are considered one of the most critical building blocks of an education system. These beliefs shape teachers' perspectives on the learning processes, students, contents, and pedagogical methods. What teachers believe directly impacts classroom interactions, student motivation, and ultimately, learning outcomes. Within this framework, teachers' obligation to act accurately, fairly, and ethically in the educational process relates to the concept of deontic justice. This concept not only involves providing equal opportunities to students but also contributes to their moral development. Deontic justice manifests in all educational activities, including relationships with students, assessment processes, and classroom management. By embracing deontic justice, teachers ensure that students feel safe, respected, and valued. This, in turn, enhances students' learning motivation and creates a positive atmosphere in the educational environment. Deontic justice is not only an individual professional ethic for teachers but also a significant responsibility for the future of society. It is widely acknowledged today that the characteristics of teachers significantly influence evolving educational paradigms. Equipping students with 21st-century skills is a critical responsibility of teachers. The purpose of this study is to examine the relationship between secondary school teachers' educational beliefs, deontic justice, and 21st-century skills. These data collected within the study were analyzed according to variables such as gender, age, marital status, seniority, and the number of students in the schools where teachers work. The direction and level of the relationship between teachers' educational beliefs, deontic justice, and 21st-century skills were determined. The sample of the study consists of 307 teachers (180 female and 127 male) working in secondary schools affiliated with Sivas Provincial Directorate of National Education during 2023-2024 academic year. To collect research data, the“Educational Beliefs Scale”developed by Yılmaz et al. (2011), the“21st-Century Skills Teaching Scale”developed by Jiai et al. (2016) and adapted into Turkish by Özyurt (2020), and the“Deontic Justice Scale”developed by Beugré (2012) and adapted into Turkish by Akın et al. (2013) were used. These data were analyzed using the SPSS program, focusing first on normality values and the percentage and frequency distributions of demographic variables. Since the assumption of normality was met, independent groups t-tests, one-way ANOVA tests, Tukey tests, and Pearson correlation tests were applied as parametric tests. The findings indicate that the most embraced educational beliefs among teachers are existentialism and progressivism, while essentialism is the least embraced belief. Furthermore, examining the relationships between the subdimensions of the Educational Beliefs Scale revealed a strong and positive correlation between progressivism, existentialism, reconstructionism, and perennialism, whereas essentialism shows a moderate correlation. Teachers' educational beliefs were found to differ according to certain demographic variables, with the most significant differentiation observes in terms of gender. Female teachers scored significantly higher than male teachers. Regarding the relationship between teachers' educational beliefs and deontic justice, differences were observed according to demographic variables. Notably, teachers aged 41-50 scored the highest on the scale, while those aged 20-30 scored the lowest. This suggests that teachers in the 41-50 age group may have a stronger understanding of deontic justice. Findings on the relationship between teachers' educational beliefs and 21st-century skills were also examined in light of demographic variables. It was concluded that 21st-century skills are interconnected and should be addressed as a whole. Additionally, technology was found to play an integrative and facilitating role among 21st-century skills.