Göçmenlerle doğrudan ilişkide olan insani yardım sektörü profesyonellerinde iş koşulları ile sigara bağımlılığı, anksiyete ve depresyon belirti düzeyleri arasındaki ilişki: adana ili örneği
The relationship between working conditions and the levels of smoking addiction, anxiety, and depression symptoms among humanitarian aid sector professionals engaged with migrants: an example of adana province
- Tez No: 919364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışması, Adana ilinde sahada göç alanında çalışan insani yardım sektörü profesyonellerinin iş koşulları ile depresyon, anksiyete ve nikotin bağımlılığı belirti düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma kapsamında, Adana'da sahada göçmenlerle birebir çalışan ve Adana dışında saha dışı pozisyonlarda görev alan aktif nikotin kullanımı da olan toplam 167 katılımcıdan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Veri toplama sürecinde Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçekleri, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve demografik bilgileri içeren bir anket kullanılmış, anketler CHERRIES standartlarına uygun şekilde Google Formlar üzerinden uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between working conditions and the levels of depression, anxiety, and nicotine dependence among humanitarian sector professionals working with migrants in the field in Adana. The study evaluated data collected from 167 participants, including those working directly with migrants in the field in Adana and those in off-field positions outside Adana, all of whom were active nicotine users. The data collection process involved the use of the Beck Depression and Anxiety Scales, the Fagerström Nicotine Dependence Test, and a demographic questionnaire, with the surveys administered via Google Forms in accordance with CHERRIES standards.