Betonarme bina davranışında eğik kolon etkilerinin incelenmesi
Investigation of inclined column effects in reinforced concrete building behavior
  1. Tez No: 919394
  2. Yazar: MUSTAFA AKSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ŞULE GARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde, betonarme binalarda taşıyıcı sistem özellikleri estetik amaçlı olarak değişkenlik arz etmektedir. Genel olarak farklı şekillerde bina tasarımı için eğik kolonlar kullanılmaktadır. Eğik kolonların bina davranışına etkilerinin ortaya konulduğu çalışmalara literatürde sık rastlanmamaktadır. Bu nedenle eğik kolonlar hakkında bir çalışmanın literatüre katkısının olacağı düşüncesiyle bu çalışmada 17 katlı 1 adet referans bina ve 3 adet eğik kolonlu bina olmak üzere toplamda 4 farklı bina modeli tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bina modellerinde dış akslardaki kolonların eğimli olması durumu dikkate alınmıştır. Kolon eğim dereceleri (79º ve 84º) ve eğik kolonların sonlandığı katların (9 ve 17) değişmesi dururumu dikkate alınmıştır. Bina tasarımı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2019) kriterlerine uygun olacak şekilde dayanıma göre tasarım (DGT) gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan binaların deprem etkisindeki davranışlarının ortaya konulabilmesi için, şekil değiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım (ŞGDT) aşamasında çok modlu itme analizi ve zaman tanım alanında doğrusal olamayan analizler yapılmış ve bu analizlerde STA4CAD V14 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Değerlendirmede, etkin göreli kat öteleme değerleri, maksimum kat yer değiştirmeleri, bina performans durumları ve kat planında birinci katta seçilen bir kolonun fiber bilgileri ile maksimum moment değerleri irdelenmiştir. Referans bina modeli ile eğik kolonlu bina modelleri kıyaslandığında eğik kolonlu bina modellerine ait etkin göreli kat öteleme, tepe noktası yerdeğiştirme ve seçilen kolona gelen maksimum moment değerlerinde azalma meydana gelirken plastik mafsal oluşumları artmaktadır. Ayrıca çok modlu itme analiz sonuçlarına göre 9. kata kadar eğik kolona sahip binalarda ileri performans hedefi sağlanmıştır. Yapılan tüm değerlendirmeler sonucunda eğik kolonların, deprem etkisindeki betonarme binaların davranışına faydalı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Presently, the load-bearing systems of reinforced concrete structures vary for aesthetic purposes. Inclined columns are typically employed in building construction using various configurations. Research demonstrating the impact of inclined columns on structural performance is scarce in the literature. Consequently, with the intention of enhancing the literature on inclined columns, this study is developed four distinct building model designs, comprising one reference building with 17 stories and three buildings using inclined columns. The status of inclined columns on the external axes in building models has been investigated. The angle of inclination (79º and 84º) and the specific storey to which the building inclines (9 and 17) are considered as criteria in inclined columns. The building design was executed based on strength in compliance with TBDY 2019 standards. To elucidate the performance of the designed buildings under seismic influences, multi-mode pushover analysis and non-linear time history analyses were conducted during the assessment and design phase, utilizing the STA4CAD V14 software for these evaluations. Based on the acquired data, effective relative storey drift values, maximum storey displacements, and building performance conditions were evaluated. The fiber information and maximum moment values of a column selected on the first storey of the storey design were evaluated. Comparing the reference building model with the inclined column building models reveals a reduction in effective relative storey drift, peak displacement, and maximum moment values on the selected column of the inclined column models, accompanied by an increase in plastic hinge forms. Furthermore, the results of the multi-mode pushover analysis indicate that enhanced performance targets have been attained in structures with inclined columns up to the ninth storey. The assessments indicate that inclined columns enhance the performance of reinforced concrete structures during seismic events.