Turizm hizmet sektöründeki devremülk ve devretatil hisse sahiplerinin hizmet beklentileri ve sonuçları hakkında bir uygulama
A Application on service expectations and results of timeshare and timeshare shares in the tourism service sector
- Tez No: 919395
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Turizm, insanların varoluşundan bu yana varlığını göstermiştir. Tatil yapacak olan kişiler, bireysel ya da ailesi ile gitmek istediğinde seçimlerinde farklılıklar görülmüştür. Bireysel olarak planlanan tatil daha esnek ve ekonomik iken aile ile yapılan plan daha sınırlı ve ekonomik olmamıştır. Bu şartlar aile için bir arayış haline gelmiş ve oluşan talepler ile de turizm sektöründe de yeni alternatif hizmet alanları oluşturulmuştur. Bunlardan biri de her yıl ailesi ile planlı olarak ekonomik, kaliteli ve güvenli tatil yapma isteyenlerin tercihi olarak devre mülk ve devre tatil sistemi geliştirilmesidir. Tatil yapacak olan kişiler kendi sayı ve şartlarına uygun olan seçeneklerden birini seçip bu süre boyunca da tatillerini garanti altına almışlardır. Oluşan taleplerin yoğunluğu, sektörün ekonomik olarak kazanç elde etmesi büyük otellerin de devre mülk/tatil sistemini benimseyip karma bir şekilde devam edilmiştir. Bu sayede hem yıl boyu belirli doluluklar sağlanarak ekonomik gelir elde etmişler hem de ailelerin ve misafirlerin tatil ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Sektörü geliştirerek tatil değişim programları (RCI-II) kurmuşlardır. Bu sayede üyeler (hisse sahipleri), ulusal ve uluslararası tatil yapma fırsatları bulmuşlardır. Bu araştırmada Hatay'da faaliyet gösteren işletmede devre mülk ve devre tatil sahibi olan misafirlerin beklentileri ve bunun sonuçlarını araştırmak için anket yapılmıştır. İki yüz otuz hisse sahibi ile rasgele yapılan anketler SPSS ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Demografik bilgilerden mülkiyete, beklentilerinden, tedirginlerine kadar detaylandırılmıştır. Yıllık aidatın her yıl tüfe ya da dövize endeksli yükselmesi, yeniden satış zorlukları, sektöre duyulan güvensizlik, tapunun gecikmesi gibi sorunlar yaşanmış olsa da çoğunluğun devre mülk ve devre tatil almaktan ve kullanmaktan memnun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tourism has demonstrated its existence since the dawn of humanity. When individuals planning to go on vacation choose to travel either alone or with their families, differences in their preferences have been observed. While individually planned vacations tend to be more flexible and economical, family-oriented plans are often more limited and less economical. These conditions have led families to seek alternatives, and the resulting demands have created new service areas within the tourism sector. One such development is the introduction of timeshare and vacation ownership systems, which have become a preferred choice for those who wish to plan economical, high-quality, and secure vacations with their families annually. Vacationers can select an option that suits their group size and conditions, thereby securing their vacation for the duration. The intensity of these demands and the sector's economic gains have led large hotels to adopt the timeshare/vacation ownership system, operating in a hybrid manner. This has allowed them to achieve consistent occupancy rates year-round, generating economic revenue while meeting the vacation needs of families and guests. The sector has further evolved by establishing vacation exchange programs (RCI-II), enabling members (shareholders) to access both national and international vacation opportunities. In this study, a survey was conducted to investigate the expectations and outcomes of guests who own timeshares or vacation ownership at a business operating in Hatay. Surveys were randomly administered to 230 shareholders, and the data were analyzed and interpreted using SPSS. The survey detailed various aspects, from demographic information to ownership, expectations, and concerns. Despite issues such as annual fees indexed to inflation or foreign exchange rates, difficulties in resale, lack of trust in the sector, and delays in property deeds, the majority of respondents expressed satisfaction with purchasing and using timeshares and vacation ownership.