Spor turistlerinin sportif yaşam doyumları ile spor turizmine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between sports tourists' sporting life satisfaction and their attitudes sports tourism
- Tez No: 919421
- Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; sportif eğitim amaçlı seyahat eden sportif meslek turistlerinin sportif yaşam doyumları ile spor turizmine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin demografik özelliklere göre karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Google Form üzerinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Sportif Yaşam Doyumu Ölçeği' (n=5) ve 'Spor Turizmine Yönelik Tutum Ölçeği' (n=14) kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya iline son bir yıl içerisinde sportif eğitim amaçlı seyahat eden bütün bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise sportif eğitim amaçlı seyahat eden 294 sportif meslek turistleri oluşturmaktadır. Elde edilen verilere ait değişkenler arasındaki ilişikiye korelasyon analizi ile bakıldı. Elde edilen verilerin, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, profesyonel ve rekreatif amacıyla katılıma göre farklılığına bakmak için İlişkisiz Örneklemler T-testi uygulandı. Meslek, branş ve ihtiyaçlarını karşılama durumlarına göre farklılığını bulmak amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapıldı. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the relationship between the life satisfaction of sports professional tourists traveling for sports training purposes and their attitudes toward sports tourism based on demographic characteristics. Method: In the study, the relational screening model, a quantitative research method, was used. The data for the research were collected through Google Forms. The data collection tools used were the“Sportive Life Satisfaction Scale”(n=5) and the“Attitude Scale Towards Sports Tourism”(n=14). The population of the study consists of all individuals who traveled to Antalya in the last year for sports training purposes. The sample of the study includes 294 sports professional tourists who traveled for sports training purposes. The relationship between the variables of the obtained data was analyzed using correlation analysis. To examine the differences in the data based on gender, marital status, income level, education level, and participation for professional or recreational purposes, an Independent Samples T-test was applied. To determine the differences based on occupation, branch, and the status of meeting needs, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was performed. Bonferroni test was applied to identify which groups caused the differences.