Ventriküler ekstra sistol (VES) ablasyonu yapılan hastalarda VES sıklığı azalmasının yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of decreased VES frequency on quality of life in patients undergoing ventricular extra systole (VES) ablation
  1. Tez No: 919422
  2. Yazar: FERDİ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OKŞUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç:.VES sıklığı yaşla artış göstermektedir ve VES'ler sağlıklı popülasyonda 12 derivasyonlu EKG'de 20 yaş altı gruptaki hastaların sadece % 0,6'sında ve 50 yaş üstü gruptaki hastaların % 2,7'sinde bulunmaktadır. Genel olarak VES'ler iyi huylu ritm bozukluklarıdır. Ancak özellikle yapısal kalp hastalığı olanlarda veya eşleşme intervali kısa olan ve R on T yapan VES'lerin kardiyak olaylarla ilişkisi daha sık olarak bulunmuştur. Genel popülasyonda, 12 derivasyonlu EKG'de en az 1 VES veya saatte >30 VES olması olarak tanımlanan“sık VES'ler”, kardiyovasküler risk artışı ve mortalite artışı ile ilişkili olarak bulunmuştur VES ablasyonunun mortalite azalması ile ilişkisi belirsiz olsa da başarılı ablasyon yapmanın morbidite ve yaşam kalitesi üzerine olumlu etkileri olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma ile amacımız kendi merkezimizde başarılı VES ablasyonu yapılan hastalarda ablasyon ile VES sıklığı azalmasının yaşam kalitesi üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda sık VES nedeniyle VES ablayonuna alınan ve başarı ile sonuçlanan,işlem öncesi ve sonrası verilerine ulaşılabilen,çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üstü hastalar alındı.Hastaların bazal demografik ve klinik özellikleri,kullandıkları ilaçlar, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik parametreleri, laboratuvar parametreleri, işlem öncesi ve sonrası yaşam kalite ölçekleri( SF-36 Kısa Form Sağlık Anketi)kullanılarak semptomlarının sorgulanması,VES lokalizasyonu,ablasyon öncesi ve sonrası VES sayıları ve oranları gibi verileri elde ettik.Bu verilere dayanarak hastaların VES oranlarının değişiminin kullandığımız yaşam kalitesi ölçeği olan SF-36 Kısa Form Sağlık Anketi verileri ile aralarındaki ilişkiyi ve sonuçları değerlendirdik. Bulgular:Çalışmamıza 18 yaş üstü 46'sı kadın 41'i erkek olmak üzere 87 hasta dahil edildi.Hastalarımızın yaş ortalaması 45,6±14,7 idi.Vücut kitle indeks ortalaması 25,5±1,4 olarak hesaplandı.42 hastada hipertansiyon 12 hastada diyabetes mellitus tanıları mevcuttu.Hastaların LV EF ortamalası 57,8±5,0 , LV diyastol sonu çapı 48,6±4,7 mm idi.Hastaların 15'inde orta veya ileri mitral yetmezliği 4'ünde orta veya ileri triküspit yetmezliği mevcuttu.Çalışmamıza katılan hastaların VES ablasyonu öncesi VES sayısı/yüzdesi ortalaması 20855/%20,2 iken VES ablasyonu sonrası VES sayısı/yüzdesi ortalaması 325/%0,3 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: VES frequency increases with age and VES are found in only 0.6% of patients under 20 years of age and 2.7% of patients over 50 years of age on 12-lead ECG in healthy population. VES are generally benign rhythm disorders. However, VES with short coupling intervals and R on T have been found to be more frequently associated with cardiac events, especially in those with structural heart disease. In the general population,“frequent VES”defined as at least 1 VES on 12-lead ECG or >30 VES per hour have been found to be associated with increased cardiovascular risk and increased mortality. Although the relationship between VES ablation and decreased mortality is unclear, there are studies indicating that successful ablation has positive effects on morbidity and quality of life. Our aim with this study is to investigate whether the decrease in VES frequency with ablation has an effect on the quality of life in patients who have undergone successful VES ablation in our center. Materials and Methods: In our study, patients aged 18 and over who underwent VES ablation due to frequent VES and who were successful, whose pre- and post-procedure data were available, and who agreed to participate in the study were included. We obtained data such as the patients' baseline demographic and clinical characteristics, medications they used, electrocardiographic and echocardiographic parameters, laboratory parameters, questioning of their symptoms using pre- and post-procedure quality of life scales (SF-36 Short Form Health Survey), VES localization, VES numbers and rates before and after ablation. Based on these data, we evaluated the relationship between the change in the patients' VES rates and the data of the SF-36 Short Form Health Survey, which is the quality of life scale we used, and the results. Results: A total of 87 patients, 46 female and 41 male, over the age of 18 were included in our study. The mean age of our patients was 45.6±14.7. The mean body mass index was calculated as 25.5±1.4. 42 patients had hypertension and 12 patients had diabetes mellitus. The mean LV EF of the patients was 57.8±5.0, and the LV end-diastolic diameter was 48.6±4.7 mm. 15 of the patients had moderate or severe mitral regurgitation and 4 had moderate or severe tricuspid regurgitation. The mean VES number/percentage of the patients included in our study before VES ablation was 20855/20.2%, while the mean VES number/percentage after VES ablation was 325/0.3%.