İstanbul ili aile sağlığı merkezlerinde görev yapan hekimlerin kontraseptif yöntemlerden rahim içi araç uygulaması hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının ölçülmesi
Measuring the knowledge level and attitudes of doctors working in family health centers in İstanbul province about intrauterine device applications as a contraceptive method
  1. Tez No: 919420
  2. Yazar: ZEYNEP NURAY BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Günümüzde koruyucu sağlık hizmetlerinin önemi artmıştır. Aile hekimlerinin, özellikle kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında danışmanlık uygulamalarının niteliği, toplumun sağlığının korunmasında çok önemlidir. Bu çalışmada İstanbul ilinin farklı bölgelerinde aile sağlığı merkezlerinde (ASM) görev yapan hekimlerin kontraseptif yöntemlerden rahim içi araç uygulaması hakkında bilgi düzeylerinin ve tutumlarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel çalışma modelindedir. Çalışma grubu İstanbul'da Aile Sağlığı Merkezilerinde çalışan hekimlerdir (N=270). Kontraseptif yöntemlerden rahim içi araç (RİA) uygulaması hakkında düşünce ve tutumları ile bilgi düzeylerinin ölçülmesini hedefleyen 41 soruluk anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekans ve yüzdelik oranı halinde sunulmuş; normal dağılım göstermesine göre iki grup arasındaki anlamlı farklılıklar One-way ANOVA ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma grubuna dahil olan hekimlerin yaş ortalamaları 33±4,86'dır. Çalışmaya dahil olan hekimlerin çoğunun RİA uygulama deneyimi bulunmamaktadır. En sık önerdikleri kontraseptif yöntemler; prezervatif, oral kontraseptifler, RİA ve enjektabl kontraseptiflerdir. Çalışma grubundakilerin çoğu ASM ortamında RİA uygulanmasının uygun olmadığını belirtmişlerdir. Bunun nedenlerinin malpraktis endişesi, komplikasyon riski, ASM'nin iş yükünün fazla olup RİA uygulaması için yeterli zaman olmaması, bu uygulama için ek ödeme olmaması, RİA uygulama konusunda yeterli deneyimlerinin ve ekipmanın yokluğu olduğu saptanmıştır. Evli ve çocuğu bulunanların, meslekte 10 yıl ve daha fazla süre çalışanların, RİA uygulaması sertifikası bulunanların kontrasepsiyon ile ilişkili bilgi düzeyi yüksektir. Sonuç: Aile hekimlerinin RİA ve diğer kontraseptif yöntemlere ilişkin bilgilerinin olduğu ancak RİA uygulamalarının sınırlı düzeyde yapıldığı tespit edilmiştir. ASM'lerde yeterli ekipman bulunması, RİA için ek ödeme sağlanması ve personelin hizmet içi eğitimi konusunda sağlık politikalarının geliştirilmesi, aile planlaması uygulamalarının daha nitelikli yapılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The importance of preventive health services has increased recently. The quality of counseling practices by family physicians, especially regarding women's health and contraceptive techniques, knowledge is crucial for maintaining public health. In this study the aim was to measure the level of knowledge and attitudes of physicians working in family health centers in different regions of Istanbul province in Türkiye about intrauterine device application among contraceptive methods. Materials and Method: The present study followed a cross-sectional research design. The participants were physicians working in Family Health Centers in Istanbul (N=270). A questionnaire comprising 41 questions was administered to determine their thoughts, attitudes and level of knowledge about the use of intrauterine device (IUD) as a contraceptive method. The collected data were presented as frequencies and percentages, and significant differences between the two groups were identified using One-way ANOVA and Kruskal-Wallis tests, contingent upon normal distribution. Findings: The average age of the physicians included in the study group was 33±4.86 years. The most common contraceptive methods they recommended to their patients were condoms, oral contraceptives, IUDs and injectable contraceptives. The majority of the participants stated that IUD administration in the Family Health Center (FHC) setting was not appropriate. The reasons for this included malpractice concerns, risk of complications, high workload of the FHC and insufficient time for IUD implementation, lack of additional payment for this procedure, and insufficient experience and equipment for IUD administration. The level of knowledge about contraception is higher in physicians who are married, have children, were employed the profession for 10 years or more, and had a certificate for IUD administration. Conclusion: We found that family physicians had some knowledge about IUDs and other contraceptive methods; however, IUD applications were realized at a limited level. The provision of adequate equipment in FHCs, additional financial payment for IUDs, and the development of health policies for in-service training of personnel may ensure better-quality family planning practices.