İstanbul batısında bulunan prematüre retinopati tanı ve tedavi merkezindeki 2023 yılı tarama sonuçlarımız
Our 2023 screening results at the premature retinopathy diagnosis and treatment center in the west of istanbul
  1. Tez No: 919424
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ŞANLITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ETKA BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Prematüre Retinopatisi (ROP) polikliniğinde Ocak 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında taraması yapılan bebeklerin sonuçlarını değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prematüre Retinopatisi tarama amacıyla 2023 yılında 37. postmenstürel haftadan önce doğmuş bebeklerin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Yenidoğan yoğun bakım üniteleri (YYBÜ) eğitim kliniği olan ve eğitim kliniği olmayan olmak üzere iki ayrı grupta incelendi. Bulgular: Çalışmaya 1129 bebek dahil edildi. Çalışmaya katılan bebeklerin 318'inde (%28,1) ROP hastalığı gelişirken 811 bebekte (%71,8) ROP gelişmemiştir. ROP saptanan 318 bebeğin 32'sinde (%10,06) tek gözde ROP saptanırken, 286 bebekte (%89,93) her iki gözde ROP saptanmıştır. Tüm bebeklerin 1056'sında (%93,5) tedavi gerektiren ROP saptanmazken 73 bebekte (%6,5) tedavi gerektiren ROP (TG-ROP) saptanmıştır. Bunların 52'sinde (%4,6) Tip 1 ROP, 11'inde (%1,0) A-ROP, 7'sinde (%0,6) hibrid ROP ve 3'ünde (%0,3) Evre 4 ve üzeri ROP tespit edilmiştir. Bebeklerin ortalama doğum haftası 33,5 ± 2,8 (32,2-35,6) ve ortalama doğum ağırlığı 2120,72 ± 642,98 (1710-2520) olarak bulundu. TG-ROP saptanan bebeklerden eğitim kliniği olan YYBÜ'de yatan bebeklerin doğum haftası ve doğum ağırlığı, eğitim kliniği olmayan YYBÜ'de yatan bebeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük saptanırken, en şiddetli ROP gelişme günü istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Sonuç: Büyük bebeklerde TG-ROP gelişiminin yoğun bakım şartları ile ilişkili olduğu ve ROP epidemisine yol açtığı önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bizim çalışmamız, tanı ve tedavi merkezinin tarama yaptığı bölgede 2023 yılı içerisinde üçüncü ROP epidemisinin devam ettiğini ve eğitim kliniği olmayan YYBÜ şartlarında iyileştirme yapılması gerektiğini düşündüren sonuçlar ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the results of babies screened for Retinopathy of Prematurity (ROP) in the Ophthalmology ROP Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between January 2023 and December 2023. Materials and Methods: For ROP screening purposes, the medical records of infants born before the 37th postmenstrual week in 2023 were retrospectively reviewed. The infants were examined in two separate groups: those admitted to neonatal intensive care units (NICUs) affiliated with a training clinic and those admitted to NICUs without a training clinic. Results: A total of 1129 infants were included in the study. Among these, 318 (28.1%) developed ROP, while 811 (71.8%) did not. Among the 318 infants diagnosed with ROP, 32 (10.06%) had unilateral ROP, whereas 286 (89.93%) had bilateral ROP. Of all the infants, 1056 (93.5%) did not require treatment, while 73 (6.5%) were diagnosed with treatment-requiring ROP (TR-ROP). Among these, 52 (4.6%) had Type 1 ROP, 11 (1.0%) had Aggressive ROP (A-ROP), 7 (0.6%) had hybrid ROP, and 3 (0.3%) had Stage 4 or higher ROP. The mean gestational age of the infants was 33.5 ± 2.8 weeks (32.2-35.6), and the mean birth weight was 2120.72 ± 642.98 g (1710-2520 g). Among the infants diagnosed with TR-ROP, those admitted to NICUs with a training clinic had significantly lower gestational age and birth weight compared to those admitted to NICUs without a training clinic. However, the day of the most severe ROP development was significantly later in the NICUs with a training clinic. Conclusion: Previous studies have demonstrated that TR-ROP development in larger infants is associated with intensive care conditions and contributes to ROP epidemics. Our study indicates that the third ROP epidemic continued in the region screened by the diagnosis and treatment center in 2023 and suggests the need for improvements in NICUs without a training clinic.