Laparoskopik kolesistektomi olacak hastalarda ameliyat öncesi cerrahi korku ile ameliyat sonrası derlenme kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between preoperative surgical fear and quality ofpostoperative recovery in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 919425
- Danışmanlar: DOÇ. YELDA CANDAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma, laparoskopik kolesistektomi olacak hastalarda ameliyat öncesi cerrahi korku ile ameliyat sonrası derlenme kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın örneklemini 01 Mart 2024- 31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Bursa İnegöl Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde ameliyat kararı alınan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya katılma ktiterlerine uyan 102 hastaya ulaşıldı. Veriler ameliyat öncesi ve sonrası hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Cerrahi Korku Ölçeği”,“Derlenme Kalitesi-15 Ölçeği”kullanıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi; SPSS 27.0 windows paket programı ile sayı, yüzde, ortalama, minimum, maksimum, standart sapma, Medyan, t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis, Bonferroni posthoc testi, Spearman's korelasyon analizleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre; hastaların yaş ortalaması 46.7 ± 14.1 olarak belirlendi. Hastaların %68.6'sının kadın, %31.4'ünün erkek olduğu tespit edildi. Hastaların Cerrahi Korku Ölçeği'nin Kısa Dönem Cerrahi Korku alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 29.1 ± 6,9, Uzun Dönem Cerrahi Korku alt boyutundan aldıkları puanların ortalaması 29.2 ± 6.3 ve ölçek toplamından aldıkları puanların ortalaması 58.2 ± 13.1 olarak belirlendi. Hastaların ameliyat sonrası derlenme kaliteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; hastaların %46.1'inin kötü, %52.9'unun orta ve %1'inin iyi derlenme kalitesine sahip olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the relationship between preoperative surgical fear and the quality of postoperative recovery in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. Method: The sample of the cross-sectional study was reached to 102 patients who were decided to have surgery at Bursa İnegöl State Hospital General Surgery Clinic between March 01, 2024 and May 31, 2024, who agreed to participate in the study and met the study participation criteria. Data were collected by face-to-face interviews with the patients before and after surgery.“Patient Introduction Form”,“Surgical Fear Scale”,“Recovery Quality-15 Scale”were used in data collection. The analysis of the data obtained from the study was carried out using SPSS 27.0 windows package program using number, percentage, mean, minimum, maximum, standard deviation, median, t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Kruskal-Wallis, Bonferroni posthoc test, Spearman's correlation analyzes. Results: According to the results obtained; the average age of the patients was determined as 46.7 ± 14.1. It was determined that 68.6% of the patients were female and 31.4% were male. The average score of the patients from the Short-Term Surgical Fear sub-dimension of the Surgical Fear Scale was 29.1 ± 6.9, the average score of the Long-Term Surgical Fear sub-dimension was 29.2 ± 6.3 and the average score of the scale total was 58.2 ± 13.1. The quality of the patients' postoperative recovery was evaluated. According to the results obtained; It was determined that 46.1% of the patients had poor, 52.9% had moderate and 1% had good recovery quality.