Destinasyon markalaşmasında transmedya hikayeciliği stratejisi: Konya örneği
Transmedia storytelling strategy in destination branding: The case of Konya
  1. Tez No: 919453
  2. Yazar: ZEKERİYA YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜYÜKŞALVARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Destinasyonlar kendine özgü bir kimliği, kişiliği, imajı, marka çağrışımı ve markası olan yerlerdir. Destinasyon pazarlaması, destinasyon markasının doğru iletişim aracı ve tekniği kullanarak, tüketicilerle doğru iletişim kurularak iletilmesi amacı taşır. Bu nedenle bir marka olarak destinasyonlar için iletişim ve pazarlama stratejisi oldukça önemlidir. Bu çalışmada destinasyon markalaşmasında transmedya hikayeciliği pazarlama stratejinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Transmedya hikayeciliği kısaca, bir hikâyenin farklı parçalarının farklı medyalar aracılığıyla ve medyaların kendine özgü özelliklerini kullanarak tüketicilerle paylaşılmasıdır. Transmedya hikayeciliği ile markalaşma veya transmedya markalaşma stratejisi, günümüzün dijital platformları aracılığıyla markanın hikayesini tüketicinin kullanımına açan, tüketicileri aktif olarak markalama sürecine dâhil eden bir markalaşma sürecidir. Nitel yöntemle gerçekleştirilen bu araştırma, Konya destinasyonu turizm paydaşlarının transmedya hikayeciliği ve transmedya markalaşma konusundaki farkındalıklarına; bu pazarlama stratejisinin destinasyon markalaşmasında uygulanabilirliğine yönelik bakış açılarına odaklanmaktadır. Turizm paydaşlarından elde edilen veriler MAXQDA 2022 analiz programı ile analiz edilmiştir. Konya destinasyonuna yönelik yapılan transmedya uygulamaları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar Konya'nın hikayeler açısından zengin bir destinasyon olduğunu ve transmedya hikayeciliğinin destinasyon markalaşmasında etkili bir pazarlama stratejisi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte destinasyonların hikayelerle anılmasının destinasyonun tanıtımına katkı sağlayacağı, destinasyona değer katacağı, ilgi çekerek ve merak uyandırarak ziyaretçi artışı sağlayacağı araştırmada elde edilen bulgular arasında yer almaktadır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde, politika yapıcılara destinasyon pazarlamasında hikayeleri ve transmedya hikayeciliği pazarlama stratejisini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Destinations are places with their own unique identity, personality, image, brand association and brand. Destination marketing aims to communicate the destination brand effectively to consumers using the right communication tools and techniques. Therefore, communication and marketing strategy is very important for destinations as a brand. This study explores the applicability of transmedia storytelling as a marketing strategy in destination branding. Transmedia storytelling involves sharing different parts of a story across various media platforms, leveraging the unique characteristics of each medium. Transmedia branding, or transmedia storytelling in branding, is a process that uses modern digital platforms to share a brand's story, actively engaging consumers in the branding process. This qualitative study focuses on the awareness of tourism stakeholders in the Konya destination regarding transmedia storytelling and transmedia branding, as well as their perspectives on the applicability of this marketing strategy in destination branding. Data collected from tourism stakeholders were analyzed using the MAXQDA 2022 software. Transmedia applications related to the Konya destination were examined through content analysis. The results reveal that Konya is a destination rich in stories and that transmedia storytelling can be utilized as an effective marketing strategy in destination branding. Additionally, the results highlight that associating destinations with stories contributes to their promotion, adds value, generates interest, and stimulates curiosity, ultimately leading to an increase in visitors. Based on these findings, it is recommended that policymakers incorporate stories and transmedia storytelling into destination marketing strategies.