Epigenetik faktörler DNMT3A ve DNMT3B gen ekspresyonlarının erkek infertilitesindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of epigenetic factors DNMT3A and DNMT3B gene expressions on male infertility
- Tez No: 919461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUDU ERKOÇ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küresel bir halk sağlığı sorunu olarak görülen infertilite; düzenli, korunmasız bir cinsel ilişkiden on iki ay sonra klinik gebeliğin sağlanamaması, erkek infertilitesi ise; bir erkek bireyin en az bir yıl korunmasız cinsel ilişkide bulunarak doğurgan bir kadında gebelik oluşturamaması durumudur. Erkek infertilitesi nedenleri olarak kriptorşidizm, varikosel, endokrinolojik bozukluklar, seminal yolların tıkanması/yokluğu, enfeksiyon gibi etkenlerin yanında, genetik değişiklikler de önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Spermatogenez süreci ve erkek infertilitesi ile ilişkilendirilen genetik faktörler arasında epigenetiğin rolüne odaklanılmış ve birçok araştırma bu konuya yönelmiştir. Epigenetik değişiklikler; bir genin DNA sekansında herhangi bir değişiklik olmaksızın genin ifade edilişini etkileyen bölgesel ve geçici değişikliklerdir. Epigenetik mekanizmalar içerisinde en yaygını DNA metilasyonudur. Genellikle genlerin promotorunda bulunan CpG adalarında meydana gelen metilasyon, genin ekspresyonunun azalmasına neden olmaktadır. DNA metiltransferazlar, bir metil grubunun DNA'ya aktarılmasını katalize eden bir enzim ailesidir. Bu ailenin aktif iki üyesi olan DNMT3A ve DNMT3B gelişimde merkezi bir rol oynarlar ve aktiviteleri spermatogenez için vazgeçilmezdir. Çalışmamızda; normozoospermi ve oligozoospermli infertil erkek bireylerde DNMT3A ve DNMT3B genlerinin hem RNA düzeyinde hem de protein düzeylerindeki değişikliklerinin tespit edilerek erkek infertilitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya spermiogram analizleri yapılan 53 erkek (30 normozoozspermi, 12 oligozoospermi, 11 şiddetli oligozoospermi) birey dahil edildi. Bireylerin ejakülat örneklerinden plazma ayrılarak elde edilen sperm hücrelerinden RNA izolasyonları yapıldı. cDNA çevirim sonrası, DNMT3A ve DNMT3B gen ekspresyonları qPCR ile analiz edildi. Oligo ve şiddetli oligozoospermi durumunda DNMT3A gen ekspresyonunda ve ayrıca erkek infertilitesi bakımından hem DNMT3A hem de DNMT3B ekspresyonlarında belirgin azalma olduğu tespit edildi, ancak bu azalış istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. DNMT3A ekspresyonu ve infertilite durumu ise koreleydi (p˂0,05). Deneysel DNMT knockout farelerde, DNMT3B ilişkili infertilite gözlenmezken, DNMT3A ilişkili spermatogenetik arrest ve azospermi görülmektedir. Bulgularımız bu sonuçlarla uyumlu olmakla birlikte daha geniş örneklem grubunda sonuçlarımızın tekrar değerlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Infertility, recognized as a global public health issue, is defined as the failure to achieve clinical pregnancy after 12 months of regular, unprotected intercourse. Male infertility refers to a man's inability to cause pregnancy in a fertile woman after at least one year of unprotected intercourse. Among the causes of male infertility such as cryptorchidism, varicocele, endocrinological disorders, obstruction/absence of seminal ducts and infections, genetic alterations also stand out as important factors. Recent studies have increasingly focused on the role of epigenetics in spermatogenesis and male infertility. Epigenetic changes are regional and reversible modifications that influence gene expression without altering the DNA sequence. DNA methylation, the most common epigenetic mechanism, occurs at CpG islands in gene promoters often leading to decreased gene expression. DNA methyltransferases (DNMTs) are a family of enzymes that catalyze the transfer of methyl groups to DNA. Among them, DNMT3A and DNMT3B play a crucial role in development and are indispensable for spermatogenesis. Our study aimed to investigate changes in DNMT3A and DNMT3B gene expressions at both RNA and protein levels in infertile males diagnosed with normozoospermia and oligozoospermia. The study included 53 men (30 normozoospermic, 12 oligozoospermic, and 11 severely oligozoospermic) whose semen samples were analyzed by spermiogram. Following RNA isolation from sperm cells separated from the ejaculate plasma, DNMT3A and DNMT3B gene expression levels were analyzed using qPCR after cDNA conversion. While a notable reduction in DNMT3A expression and in both DNMT3A and DNMT3B expression levels was observed in oligozoospermia and severe oligozoospermia, this reduction was not statistically significant.