Disleksi tanılı olgularda klinik, nöropsikoloji ve elektrofizyoloji verileri temelinde betimsel bir çalışma
A descriptive study based on clinic, neuropsychology and electrophysiology data in children diagnosed with dyslexia
  1. Tez No: 919516
  2. Yazar: BETÜL MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Psikiyatri, Physiology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özgül Dil bozukluğu (ÖDB) eşlik eden ve etmeyen disleksi tanılı çocukların normal okuyan kontrollerle dil özellikleri, bilişsel yetiler ile ton ve konuşma uyaranına ilişkin MMN (uyumsuzluk negativitesi) cevapları bakımından karşılaştırılması; disleksi gruplarının bilişsel ve elektrofizyolojik olarak ayrışıp ayrışmadığının anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 7-9 yaşları arasında, sağ elli 43 çocuk (18 kontrol, 12 gelişimsel disleksi (G_Dis), 13 dil bozukluğu olan disleksi (Dis_Dil_Boz)) dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların işitsel ve dil değerlendirmeleri yapılarak, okuma yetileri, bilişsel becerileri, ton ve konuşma uyaranlarına ilişkin MMN cevapları analiz edilmiştir. İki disleksi grubu, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında disleksi tanılı bireylerin belirgin bilişsel sorunlara sahip olduğu görülürken disleksi grupları bilişsel işlevsellik açısından anlamlı olarak ayrışmamıştır. Katılımcıların konuşma uyaranlarına ilişkin MMN cevaplarında Dis_Dil_Boz grubunun belirgin P-MMR (pozitif uyumsuzluk cevabı) gösterdiği ve lateralite bakımından kontrol grubundan ayrıştığı görülmüştür. Konuşma uyaranı LDN (Geç Ayırıcı Negativite) cevabı kontrollerde frontosantralde daha negatif izlenirken gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Dyslexia cases with or without specific language disorder (SLD) were aimed to be compared with normal reading controls in terms of language and cognitive abilities, and MMN (mismatch negativity) responses. We analyzed whether two dyslexia groups can be discriminated depending on cognitive and electrophysiological data. 43 right-handed children (18 controls, 12 developmental dyslexia (DD), 13 dyslexia comorbid with specific language disorder (Dys_SLD)), aged between 7 and 9, were recruited to the study. All subjects' detailed examinations of hearing and language abilities carried out in addition to the analysis of reading and cognitive competencies with mismatch responses to both speech and non-speech stimuli. Compared to controls, all dyslexic children had obvious cognitive problems but the two dyslexia group did not show significant cognitive differences. Depending on the MMN responses to speech stimuli, Dys_SLD group had P-MMR (positive mismatch response) and differed from controls depending on the laterality. Normal readers showed more negative LDN (Late Discriminative Negativity) response at frontocentral while they did not differ from dyslexia groups significantly.