Disleksi Tanılı Çocuklarda Eğitimlerinde Kullanılmak Üzere En Uygun Yazı Karakterlerinin EOG Sinyallerini Kullanılarak Tespit Edilmesi
Determination of the most appropriate writing characters for the education of children with dyslexia by using EOG signals
  1. Tez No: 632409
  2. Yazar: RAMİS İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektrookülografi (EOG), göz hareketlerinin meydana getirdiği elektriksel potansiyelinin incelenmesine dayanan bir yöntemidir. EOG göz bölgesine yerleştirilen yüzey elektrotları yardımıyla kaydedilmektedir. Disleksi, bireyin zeka düzeyinden bağımsız olarak, bireyin uygun öğrenme fırsatına, yeterli bir eğitime, uygun sosyokültürel çevreye sahip olmasına rağmen, okuma becerisinin kazanılmasında yaşanan öğrenme güçlüğüdür. Disleksi tanı konulması noktasında farkındalığın az olduğu bir öğrenme güçlüğüdür. Bununla birlikte disleksi tanılı çocukların eğitimleri esnasında öğrenmelerini kolaylaştırabilecek ekipman desteği kısıtlı olup eğitimlerine devamları esnasında özel öğrenme bozuklukların dikkate alınarak oluşturulan ders materyallerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında disleksi tanılı çocuklar için özel çıktılar elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla farklı punto ve yazı karakterlerinde metinlerden oluşan bir test sistemi geliştirilmiştir. Daha sonra, 13 sağlıklı ve 23 disleksi tanısı konmuş bireylerin hazırlanan farklı punto ve yazı karakterlerini içeren metinleri okurken eş zamanlı olarak EOG sinyalleri kaydedilmiştir. EOG sinyallerinin sinyal işleme yöntemleri kullanılarak analizi ile geriye okuma miktarı, okuma sırasında dikey EOG tepe sayısı, okuma hızı, fraktal boyut, Hjort parametreleri özellikleri analiz edilmiş bireye özgü en uygun yazı karakteri belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen özellikler kullanılarak sağlıklı grup ile disleksili grup için sınıflandırma çalışması yapılmıştır. Tez çalışmasında önerilen yöntemler EOG sinyallerini kullanılarak disleksi teşhisi ve disleksili bireyler için bireysel öğrenme materyali hazırlanmasında kullanılabilecek yazı karakterleri belirlenmesinde literatüre yenilik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Electrooculography (EOG) is a method based on the examination of the electrical potential of eye movements. The EOG is recorded with the help of surface electrodes placed in the eye area. Dyslexia is a learning disability in gaining reading skills, regardless of the individual's level of intelligence, despite the fact that the individual has the appropriate learning opportunity, sufficient education, and appropriate sociocultural environment. Dyslexia is a learning disability with low awareness of diagnosis. However, equipment support that can facilitate the learning of children with dyslexia during their education is limited, and course materials created by taking into account special learning disorders are needed during their education. In this thesis, it is aimed to obtain special outcomes for children with dyslexia. For this purpose, a test system consisting of texts with different font and font was developed. Then, while reading the texts containing different font and characters from 13 healthy and 23 patients with dyslexia, EOG signals were recorded simultaneously. By analyzing EOG signals using signal processing methods, the number of back reading, number of vertical EOG peaks, reading speed, fractal dimension, Hjort parameters were analyzed and the most appropriate individual character was determined. In addition, classification studies were carried out for healthy group and dyslexia group using the obtained properties. The methods proposed in the thesis study provide innovation to the literature in the diagnosis of dyslexia using EOG signals and determining the font size and type that can be used in preparing individual learning materials for individuals with dyslexia.