Çeltikte damla sulamada FAO Penman-Monteith modeline dayalı sulama otomasyon sisteminin geliştirilmesi
Development of an irrigation automation system based on FAO Penman-Monteith model in drip irrigation in paddy rice
  1. Tez No: 919526
  2. Yazar: HAKKI FIRAT ALTINBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL KIZIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İklim değişikliği, su kaynakları üzerindeki baskıyı artırarak, çeltik tarımını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, sürdürülebilir sulama yöntemleri ile akıllı tarım uygulamalarının kullanımı, çeltik üreticilerinin karşılaştığı zorlukları aşabilmesi için alternatif bir çözüm yolu sunmaktadır. Bu çalışmada, geliştirilen prototip cihaz ile FAO Penman-Monteith (FAO-PM) modeline dayalı çeltik bitki su tüketimi (ETC), sulama suyu miktarı ve sulama süresi mobil uygulama aracılığı ile hesaplanarak damla sulama otomasyonunun sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada, dört farklı sulama konusu (S100, S150, S200 ve Çiftçi sulaması) oluşturulmuştur. Araştırma, 2023 ve 2024 yıllarında çeltik üretim sezonunda, Edirne ilinin İpsala ilçesinde yer alan çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Deneme, arazi koşullarında günlük meteorolojik parametrelere dayalı gerçekleştirilmiş olup veriler Google Drive üzerinde bir E-Tablo dosyasında depolanmıştır. Çalışmada prototip cihazda referans bitki su tüketimi (ET0) ve ETC değerleri 2023 yılında 571 mm ve 583 mm, 2024 yılında 655 mm ve 665 mm olarak hesaplanmıştır. Sulama suyu uygulama miktarları 2023 yılında 695-1555 mm, 2024 yılında ise 802-1916 mm gerçekleşmiştir. 2023 yılında konularda en yüksek verim Çiftçi sulaması konusunda (650 kg/da) elde edilirken, en düşük verim 455 kg/da ile S100 konusunda elde edilmiştir. Araştırmanın ikinci yılında en yüksek verim 740 kg/da ile Çiftçi sulaması konusundan alınırken, en düşük verim yine S100 konusundan (538 kg/da) elde edilmiştir. Çalışmanın ilk yılında sulama suyu kullanım randımanları (IWUE) 0,42-0,65 kg/m3, ikinci yılında ise 0,39-0,67 kg/m3 arasında değişmiştir. Her iki yılda da en yüksek IWUE S100 konusunda bulunmuştur. Çalışma sonucunda sistemin sulama otomasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği ortaya konmuştur. Geliştirilen cihazın kullanım kolaylığı yönünden küçük işletmeler için de uygulanabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Climate change negatively affects rice farming by increasing the pressure on water resources Therefore, the use of sustainable irrigation methods and smart agricultural practices offers an alternative solution to overcome the difficulties faced by paddy rice producers. In this study, it was aimed to provide drip irrigation automation by calculating paddy rice crop water consumption (ETC), irrigation water amount and irrigation duration based on FAO Penman-Monteith (FAO-PM) model with the developed prototype device via mobile application. Four different irrigation levels (S100, S150, S200 and Farmer) were created in the study. The research was carried out in the farmer's field located in İpsala district of Edirne province in 2023 and 2024 rice plant production seasons. The trial was carried out based on daily meteorological parameters in field conditions and the data were stored in a Sheets file on Google Drive. In the study, the reference evapotranspiration (ET0) and ETC values were calculated as 571 and 583 mm in 2023 and 655 and 665 mm in 2024 in the prototype device. Irrigation water application amounts were 695-1555 mm in 2023 and 802-1916 mm in 2024. In 2023, the highest yield was obtained in the farmer application at 650 kg/da, while the lowest yield was obtained in the S100 application at 455 kg/da. In the second year of the study, the highest yield was obtained in the farmer application at 740 kg/da, while the lowest yield was obtained in the S100 application at 538 kg/da. In the first year of the study, irrigation water use efficiencies (IWUE) varied between 0,42-0,65 kg/m3 and between 0,39-0,67 kg/m3 in the second year. The highest IWUE was found in the S100 application in both years. As a result of the study, it was revealed that the system successfully performed irrigation automation. It was observed that the developed device is also applicable to small enterprises in terms of ease of use.