TOYS & TOOLSEin Projekt für Istanbul
TOYS & TOOLSİstanbul için bir Proje
- Tez No: 714343
- Danışmanlar: PROF. DR. ARCH. DİPL. İNG. HELMUT RİCHTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Almanca
- Üniversite: Technische Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Su”insanlık varoluşu ile doğrudan ilişki içerisindedir. Yaşamın yeşermesi ve yerleşimlerin oluşumu su ile doğrudan bağlantılıdır. Gezegenimizdeki her damla su, sürekli ve izole edilemez küresel bir dönüşümün parçasıdır. Belirli bir yere veya zaman dilimine ait değildir. Varoluşumuzda yaşamsal öneme sahip olan“su”, medeniyetlerin müdahalesine karşı ise son derece hassastır. Su ile kurulmuş mimari senaryolar aracılığı ile özel mekânlar oluşturmak mümkündür. Yapı ve su arasındaki ilişki birçok strüktürel problem doğursa da, mimari ve suyun birlikteliği dikkatli ve yaratıcı bir biçimde ele alındığında ortaya çıkabilecek“geliştirilebilecek anlamlı ifadeler potansiyeli”sonsuzdur. Dünyadaki tüm liman bölgelerinde, büyüklüğünden veya öneminden bağımsız ortak bir olgu mevcuttur. Bu, liman kentlerinde yaşayan bireylerin suya mümkün olduğunca yaklaşmaya ve sınırlı bir ölçüde de olsa suyun sonsuzluğuna ulaşma çabalarıdır. Doklar, burunlar, iskeleler veya gemiler bu amaca ulaşmaya yönelik birer araç teşkil ederler. Çünkü su ile kurulan ilişki, suya mümkün olduğunca yaklaşılabildiği fakat dokunulamadığı senaryolarda en yüksek düzeye erişir. Bu nedenle suya yönelik tasarımlarda en önemli kıstaslardan biri“sınır algısı”dır. İskeleler, sahil şeritleri, güverteler sınır algısını değişik şekillerde ifade ettiklerinden özenle projelendirilmeleri gerekir. Bir iskele karanın sınırını su ile doğrudan ilişki noktasına dek uzatarak suyun göreceli sonsuzluğu sayesinde genişletebilir. Proje öncesi araştırma ve düşünce evresinde öncelikle üzerinde durulan konu, şehrin denizle ilişkisini yitirişi ve oluşan ulaşım sorunlarıdır. Amaç şehrin tarih içinde çeşitli kullanımlara hizmet etmiş olan hassas bölgelerinin güncel kullanımlarını sorgulamaktır. Örnek proje oluşturmak üzere Tophane ve geniş çevresi seçilmiştir. Bunun nedeni; diğer incelenen bölgelerde tümü ile yeniden yapılandırma ihtiyacı saptanmasıdır. Söz konusu bölgede ise bir karakter kazandırılmasının yeterli olacağı düşünülmüştür. Zamanın dinamik el yazısı eşliğinde sembol karakteri taşıyan ve bunu boyut ile de destekleyen bir tasarım amaçlanmıştır. Kent karakterinin ve tarihinin önemli bir parçası olan geçicilik ve değişebilirlik öğesinin zedelenmeyeceği bir malzeme gerekli görüldüğünden eklerde hafif, kurulup kaldırılması kolay, narin bir konstrüksiyon sunan çelikte karar kılınmıştır. Bu çağdaş maddeselliğin kent tarafından sunulan eski-yeni; su-kara; şehrin darlığı-denizin açıklığı; Avrupa- Asya gibi karşıtlıkları da desteklemesi beklenmiştir. Sonuçta ortaya çıkan mimari kullanıma açık bir kent plastiğidir. Sembol karakteri de taşıyan bu“kentsel oyuncak”açık hava tiyatrosu olarak(ortalama 8000 kişilik)kullanılabilecek hareketli bir objedir. Tiyatro hareketliliği ve yüzer sahnesi ile değişken bakış açıları sunabilecek deneysel bir mekân oluşturmaktadır. Parçaların üretimi bir tersanede gerçekleştirilebilir, deniz yoluyla ulaştırılabilir, prefabrike parçalar çok kısa zamanda monte edilebilir, gerekirse değiştirilebilir. Şehri izlemeyi sağlayacak bu mekanik obje şehrin içindeyken şehrin dışına çıkmayı ve onun özünü algılamayı olası kılmakta, yaşam kültürünü yansıtmakta, suyla olan dramatik ilişkisini vurgulamaktadır. Yaratılan tüm strüktürel çözümler işte bu vizyonun gerçekleştirilmesine yöneliktir. Ön tasarım tamamlandıktan sonra, konseptin kontrolü amacı ile Sorulara, açıklamalara, araştırmalara ve cevaplara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of life-giving water runs as a common thread through religion, literature and the arts of every culture. Water, one of the most vital elements of our existence, apparently inexhaustible, is the source of life. All life depends on water; nothing escapes its influence. The amount of water available is unevenly distributed and its accessibility is endangered by consumption and use and is sensitive to human intervention. Water has always been an imperative for life and the emergence of settlements. Its integration into architecture has taken many forms and served many purposes. From the settlement-location of a city to the simplest weather protection, water has always had a formative influence on building and thus architecture. The manifestations in the confrontation between architecture and water are diverse. The water is a co-determining factor in the creative design process and must ultimately reveal the meaning of this relationship in the sensual perception. A common phenomenon appears in all harbours, regardless of their size and importance. People who live in or visit harbour cities want to get as close as physically possible to the waterfront, whether it's via a dock, platform or berthed ship. One of the most important aspects of man's relationship to the sea is to be able to confront eternity within a limited context. Piers, boardwalks and decks define boundaries and transitions in many different ways and must be designed with a special sense of care. This work aims to experience a playful design approach leading to an architecturally usable urban sculpture, a design object, an urban toy to create a machine that serves to perceive and observe the city and its culture. The machine should make it possible to go out of the city, to view it from a certain distance, discovering its true essence, spotlighting its dramatic relationship with water.