Paralympic athletes' dual career pathways: A grounded theory study
Paralimpik sporcularının sporda çift kariyer yolları: Bir temellendirilmiş kuram çalışması
- Tez No: 919525
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma, Paralimpik sporcuların çift kariyer (ÇK) süreçlerini ve deneyimlerini yapılandırmacı temellendirilmiş kuram aracılığıyla incelemektedir. Bu amaçla, sportif kariyerlerinin yanı sıra üniversitede okuyan ya da tam zamanlı çalışan veya hem akademik hem de iş yaşamlarını bir arada yürüten on aktif Paralimpik sporcuyla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, paralimpik sporcuların kariyer gelişim deneyimlerinin, erken ve geç kariyer inşa etme stillerini içeren hem doğrusal hem de kesintili ve doğrusal olmayan özelliklere sahip bireysel yollar içerdiğini ortaya koymaktadır. ÇK süreçlerinin farklı aşamalarını ortaya koyan, evre odaklı bir model, mevcut kariyerlerine zaman zaman üçüncü bir kariyeri daha ekleyen Paralimpik sporcuların çeşitliliğini daha iyi yansıtmıştır. Kariyer örüntülerine ve kariyer sayısına göre dört farklı kariyer gelişim yolu belirlenmiştir: Tipik ve Atipik - Çift ve Çoklu Kariyer Yolları. Paralimpik sporcuların sporda ÇK deneyimlerini farklılaştıran en önemli etmenler; para spordaki gelişim yollarındaki süreçler, sporcuların engelliliğin yanı sıra para sporları nasıl deneyimledikleri ve bu deneyimlerle ilişkili stres yaratan ve kolaylaştırıcı etkide bulunan unsurlardır. Destek ağına bağımlılık, ağır engelli sporcular için ÇK süreçlerini daha karmaşık hale getirmiş ve destek sağlayıcılarını ÇK deneyiminin ayrılmaz bir parçasına dönüştürmüştür. Paralimpik sporcular çift veya çoklu kariyerlerini yönetmek için, dönem ve kariyer odaklı stratejik planlama pratiklerini benimsemişlerdir. Bu çalışma, paralimpik sporcuların çift ve çoklu kariyer yolları boyunca, özellikle bireysel ihtiyaçlarını dikkate alarak bütüncül olarak desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores Paralympic athletes' DC pathways and experiences through employing a constructivist version of grounded theory. To this end, in-depth semi-structured interviews were conducted with ten active Paralympic athletes either studying at university, working full-time alongside their sports careers, or combining academic and vocational pursuits. The results of this study reveal that Paralympic athletes' career development experiences involve individual pathways with linear and interrupted non-linear characteristics, encompassing early and late career construction styles. A phase-based model acknowledging the different phases of DC processes better reflects the diversity of the Paralympic athletes who occasionally extended their careers by incorporating a third career. Based on career sequences and the number of careers pursued, four career development pathways were identified: typical and atypical pathways, with dual and multiple careers. The processes in the para athlete development pathways, the stressors and facilitators related to the disability experience and para sports were the most significant features making Paralympic athletes' DC experiences unique. The dependence on their support network further complicated DC processes for the athletes with severe impairments and transformed the external support providers into indispensable parts of the DC experience. To manage their dual and multiple careers, Paralympic athletes adopted period and career based strategic planning practices. This study underlines the significance of supporting Paralympic athletes holistically, primarily through emphasizing their individual needs throughout their DC and MC pathways.