Synthesis of 1,(3S)-Bis[N-p-aryl)-carbamoyloxy]butane as new low molecular weight organogelators
1,(3S)-Bis[N-p-aril)-karbamoiloksi]bütan bileşiklerinin yeni düşük molekül kütleli organojelleştiriciler olarak sentezlenmesi
- Tez No: 919530
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR DEMİR ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Düşük molekül ağırlıklı organik bileşikler (LMWOs), organik çözücülerde düşük konsantrasyonlarda (ağırlıkça %5'in altında) jel oluşturma potansiyeline sahiptir. Bu bileşikler, hidrojen bağları, van der Waals kuvveti ve zayıf π-π etkileşimleri gibi, kovalent olmayan bağlarla supramoleküler ağlar oluşturur. Bu ağlar, bileşenlerin lifli, tüp ya da helikal yapılar oluşturmasına ve çözücü moleküllerinin hapsolmasına yol açar. Jel oluşumunda aromatiklik, hidrojen bağları ve alifatik zincirler gibi yapısal gruplar önemli rol oynar. Ayrıca, öz-toparlama süreçleri, bileşiklerin fonksiyonel gruplarının uzaysal düzenlenmesinden etkilenir, bu da kiral bileşiklerin jelleşme yeteneklerinde farklılıklar yaratır. Kiral merkezler, moleküler istiflenmeyi etkileyerek, bir bileşiğin organojelleştirici olarak işlev görüp görmeyeceğini belirleyebilir. Sentezlenen S-bis-karbamat ve rasemik bis-karbamat türevlerinin akiral çözücülerdeki organojelleşme özellikleri incelenmiş, rasemik türevlerin jel oluşturmadığı, ancak (S)-enantiomerinin jelleşme sağladığı gözlemlenmiştir. Bu projede, önce kiral p-alkil ve p-alkoksi sübstitüye 1,(3S)-Bis-[N-(p-aril)-karbamoiloksi]bütan türevleri, p-aril izosiyanatların (S)-(+)-1,3-Bütandiol ile reaksiyona girmesiyle sentezlenmiş ve bunların akiral çözücüler içindeki organojelleşme yetenekleri, test tüp ters çevirme yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Low molecular weight organic compounds (LMWOs) have the potential to form gels at low concentrations (below 5 wt%) in organic solvents. These compounds form supramolecular networks with weak, non-covalent bonds such as hydrogen bonds, van der Waals forces and π-π interactions. These networks lead to the components forming fibrous, tubular or helical structures and the entrapment of solvent molecules. Structural groups such as aromaticity, hydrogen bonds and aliphatic chains play an important role in gel formation. Moreover, self-assembly processes are influenced by the spatial arrangement of the functional groups of compounds, which creates differences in the gelation abilities of chiral compounds. By influencing molecular stacking, chiral centers can determine whether a compound will function as an organogelator or not. In this project, chiral p-alkyl and p-alkoxy substituted 1,(3S)-Bis-[N-(p-aryl)-carbamoyloxy]butane derivatives were synthesized by reacting p-aryl isocyanates with (S)-(+)-1,3-Butanediol or by the reaction of p-substituted benzoic acid with diphenylphosphoryl azide. After purification and characterization of the compounds, their organogelization abilities in achiral solvents were investigated by test tube inversion method.