Exploring the determinants of pedestrian crashes around rail transit stations
Raylı sistem istasyonları çevresindeki yaya kazalarının belirleyici faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 919529
  2. Yazar: AHMET HAKAN ÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORUÇ ALTINTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Artan dünya nüfusu ve hızlı kentleşme ile şehirlerde ulaşım kaynaklı hareketlilik ve motorlu taşıt kullanımı artmıştır. Bu artış, trafik kazalarının sürekli bir sorun haline gelmesine neden olmuştur. Trafikte savunmasız yol kullanıcıları olarak tanımlanabilecek yayalar, bisikletler ve skuterlar gibi ulaşım modlarının güvenliğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu tez, yaya güvenliğini artırmaya ve yaya kazalarını önlemeye yönelik önlemler geliştirmeye odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin İzmir kentindeki dört farklı raylı sistem istasyonlarında gerçekleşen yaya kazalarını ve bu kazaları etkileyen faktörleri analiz etmektir. Kent içindeki nispeten yüksek hareketliliğe sahip 72 istasyon belirlenmiş ve bu istasyonların çevresinde, yol ağına dayalı olarak 50, 100, 200, 300 ve 400 metre büyüklüğünde hizmet alanları oluşturulmuştur. Bu hizmet alanları çalışma alanı olarak tanımlanmış ve bu alanlarda meydana gelen yaya kazaları ile bu kazaları etkileyen faktörler toplanmıştır. Bu faktörler, yol ağı verileri, toplu taşıma verileri ve arazi kullanım verileri başlıkları altında kategorize edilmiştir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki, Poisson Regresyon ve Negatif Binom Regresyon modelleri ile analiz edilmiştir. Poisson ve Negatif Binom modellerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve farklı hizmet alanlarındaki çıktılar analiz edilmiştir. Sonuçlar, yaya kazalarının aşırı saçılma (overdispersion) yapısı nedeniyle Negatif Binom Regresyon modelinin daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yol ağı değişkenlerinin diğer değişkenlere kıyasla yaya kazaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulguların, yaya güvenliği üzerine gelecekte yapılacak araştırmalara önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing world population and rapid urbanization, transportation-related mobility in cities and the use of motor vehicles have increased. This increase has caused traffic accidents to become an ongoing problem. It is important to ensure the safety of transport modes such as pedestrians, bicycles, and scooters, which can be defined as vulnerable road users in traffic. This thesis focuses on improving pedestrian safety and developing measures to prevent pedestrian accidents. The study aims to analyze the pedestrian involved crashes and the factors affecting these crashes at stations of four different railway systems in İzmir, Türkiye. 72 stations in the urban area with relatively high mobility were identified and service areas based on the road network with the size of 50, 100, 200, 300 and 400 m were established around these stations. These service areas were defined as the study area and the pedestrian involved crashes that occurred in these areas and the factors affecting these crashes were collected. These factors are categorized under the headings of road network data, public transport data, and land use data. The relationship between dependent and independent variables is analyzed by Poisson Regression and Negative Binomial Regression models. The results obtained from Poisson and Negative Binomial models are compared and the outputs at different sizes of service areas are analyzed. The results revealed that the Negative Binomial Regression model performed better due to the overdispersed nature of pedestrian crashes. In addition, road network variables were found to have a significant influence on pedestrian crashes compared to other variables. It is expected that the findings obtained from this study will provide important contributions to future research on pedestrian safety.