Ogee tipi yan savakların savak kapasitesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of discharge capacity of Ogee side weirs
- Tez No: 919562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yan savaklar, kanallardaki taşkınların önüne geçebilmek amacıyla fazla suyun yan kanallarla deşarj edilmesi, suyun belli bir miktarının başka bir yere yönlendirilmesi, ana kanallardaki suyun seviyesinin ve debinin kontrol edilmesi amacıyla ana kanala paralel veya belirli açılarla yerleştirilen yapılardır. Ogee tipi savak yapıları biriktirme yapılarının en önemli kısımları arasındadır. Herhangi bir olası taşkın durumunda yapının güvenliğini sağlamak, taşkın sularını kontrollü veya kontrolsüz bir şekilde aktarabilmek için savak yapıları gereklidir. Bu çalışmada biriktirme yapılarının güvenliğini sağlamak için dolusavak olarak kullanılan Ogee tipi savakların yan savak olarak kullanılması durumunda savaklama kapasitesinin deneysel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca Ogee profiline sahip yan savak için bir debi katsayısı denklemi elde edilmiş ve bu denklem sonucunda hesaplanan değerler ile ölçüm sonuçları karşılaştırılarak denklemin geçerliliği irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Ogee tipi yan savakların keskin kenarlı savaklara göre daha iyi bir savaklama performansına sahip olduğu ve elde edilen savak katsayısı ile savaklanan debilerin hesabının oldukça güvenilir sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Side weirs are structures placed parallel to the main channel or at certain angles in order to discharge excess water through side channels to prevent floods in the channels, to direct a certain amount of water to another place, and to control the level and flow rate of water in the main channels. Ogee type weir structures are among the most important parts of the accumulation structures. Weir structures are necessary to ensure the safety of the structure in case of any possible flood and to transfer the flood waters in a controlled or uncontrolled manner. In this study, it is aimed to experimentally investigate the sluice capacity of Ogee type weirs used as spillways in order to ensure the safety of the accumulation structures when they are used as side weirs. In addition, a flow coefficient equation was obtained for the side weir with Ogee profile and the validity of the equation was examined by comparing the values calculated as a result of this equation with the measurement results. According to the obtained results, it was seen that Ogee type side weirs have a better sluice performance compared to sharp-crested weirs and the calculation of the sluice flows with the obtained weir coefficient gave quite reliable results.