Patellofemoral ağrılı ve sağlıklı bireyler arasındaki biyomekaniksel farkların incelenmesi
Investigation of biomechanical differences between individuals with patellofemoral pain and healthy individuals
- Tez No: 919563
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı patellofemoral ağrısı (PFA) olan bireyler ile sağlıklı bireyler arasındaki biyomekanik ve nöromusküler farkların ortaya konabilmesidir. Çalışmaya 20-40 yaş arası 4 patellofemoral ağrısı olan ve 4 sağlıklı olmak üzere 8 katılımcı (ortalama yaş: 33,88 ± 4,67 yıl; ortalama boy uzunluğu: 163,75 ± 5,97 cm; ortalama vücut ağırlığı: 62,63 ± 7,98 kg; ortalama vücut kütle indeksi: 23,36 ± 2,90 kg/m2) dahil edilmiştir. Katılımcılar, 140 kg yüklü bir çubuğu kaldırmaya çalışırken 65° çömelme pozisyonunda 3 tekrarlı maksimum izometrik kasılma gerçekleştirmiştir. Hareket yakalama, kuvvet platformu ve EMG verileri kullanılarak kas aktivasyonu, diz valgus açısı ve yer reaksiyon kuvveti analiz edilmiştir. Pelvis, kalça, diz ve ayak bileğine yönelik eklem açıları OpenSim'de ters kinematik aracıyla hesaplanmıştır. Yer reaksiyon kuvvetleri (YRK), kuvvet platformu ile ölçülmüştür. Vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), rektus femoris (RF), gluteus medius (GMed) gluteus maksimus (GMax), adduktor longus (AL) kaslarının EMG verileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the biomechanical and neuromuscular differences between individuals with patellofemoral pain (PFP) and healthy individuals. Eight participants, 4 with patellofemoral pain and 4 healthy individuals, between the ages of 20-40 were included in the study (mean age: 33.88 ± 4.67 years; mean height: 163.75 ± 5.97 cm; mean body weight: 62.63 ± 7.98 kg; mean body mass index: 23.36 ± 2.90 kg/m2). Participants performed 3 repetitions of maximum isometric contraction in a 65° squatting position while trying to lift a 140 kg loaded bar. Muscle activation, knee valgus angle, and ground reaction force were analyzed using motion capture, force platform, and EMG data. Joint angles for the pelvis, hip, knee, and ankle were calculated with the inverse kinematics tool in OpenSim. Ground reaction forces (GRF) were measured with the force platform. EMG data of vastus medialis (VM), vastus lateralis (VL), rectus femoris (RF), gluteus medius (GMed), gluteus maximus (GMax), adductor longus (AL) muscles were analyzed.