Bariatrik cerrahi geçirmiş diyabetik hastaların preoperatif ve postoperatif kas kütlesi değişimi ile diyabet remisyon oranları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between preoperative and postoperative muscle mass change and diabetes remission rates in diabetic patients who had bariatric surgery
- Tez No: 919564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVA KARATAŞ, PROF. DR. CÜNEYT KIRKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bariatrik cerrahinin, tip 2 diyabetin kontrolünde ve metabolik iyileşme sağlamada etkili olduğu bilinmektedir. Ancak, bu süreçte oluşabilecek kas kaybının diyabetin iyileşme oranları üzerindeki potansiyel etkileri hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Çalışmada, cerrahi sonrası dönemde hastaların kas kütlesindeki değişimlerin metabolik parametreler, glisemik kontrol ve diyabet remisyonu ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, bariatrik cerrahi geçiren tip 2 diyabetli hastalarda kas kütlesindeki değişimlerin diyabet remisyonu üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma bariatrik cerrahi geçirmiş 51 Tip 2 diyabetli hasta üzerinden geriye dönük olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların demografik bilgilerine, preoperatif ve postoperatif 1.yıl vücut kompozisyonu analiz sonuçlarına, glukoz parametrelerine (açlık glukoz, HbA1c) geriye dönük hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Bulgular: Ameliyat sonrası remisyon sağlanan ve sağlanamayan hastalar karşılaştırıldığında; postoperatif ortalama kas yüzdesi (69±8.9 ile 61,6±11.3, p=0.014), remisyon sağlananlarda anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Bariatric surgery is known to be effective in controlling type 2 diabetes and achieving metabolic improvement. However, limited data are available regarding the potential impact of muscle loss during this process on diabetes remission rates. This study aimed to investigate the effect of changes in muscle mass on diabetes remission in type 2 diabetic patients who underwent bariatric surgery by evaluating the relationship between postoperative muscle mass changes, metabolic parameters, glycemic control, and diabetes remission. Material and Method: This retrospective study included 51 type 2 diabetic patients who underwent bariatric surgery. Demographic data, preoperative and postoperative 1-year body composition analysis results, and glucose parameters (fasting glucose, HbA1c) were collected retrospectively from patient records. Results: When comparing patients who achieved remission and those who did not, postoperative mean muscle percentage was significantly higher in those with remission (69±8.9 vs. 61.6±11.3, p=0.014). Additionally, muscle mass change (7.4±3.8 vs.