Ratlarda epigastrik fleplerde iskemi reperfüzyon hasarına traneksamik asit, salisilik asit ve verapamil etkisi
Effects of tranexamic acid, salicylic acid and verapamil on ischemia reperfusioninjury in epigastric flaps in rats
- Tez No: 919567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARANFİL, PROF. DR. METİN GÖRGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Flep kayıplarındaki temel patofizyolojik mekanizmalardan biri flep dokusunda yeterli kan akışının sağlanamaması sonucu gelişen iskemi ve bu sürecin ardından reperfüzyon sırasında meydana gelen hasarlardır. İskemi, dokunun yetersiz kanlanması nedeniyle oksijen ve besin maddelerinin dokulara ulaşamaması ile başlar. Bu süreçte hücresel seviyede, oksijen eksikliği nedeniyle aerobik solunum yerini anaerobik solunuma bırakır. Bunun sonucunda laktat birikimi, hücre içi pH düşüşü ve hücre membranındaki iyon pompalarının disfonksiyonu gibi olaylar zinciri gelişir. Enerji üretimi için mevcut ATP depoları hızla tüketilir ve hücresel hasar başlar. Bu çalışmada, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uygulamalarında sık kullanılan fleplerin iskemi reperfüzyon hasarına maruz kaldığında karşılaştığı sorunlara yönelik farmakolojik çözümler araştırılmıştır. Rat epigastrik flep modeli kullanılarak traneksamik asit, salisilik asit ve verapamilin iskemi reperfüzyon kaynaklı doku hasarını önlemedeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, kontrollü randomize hayvan deneyi olarak planlanmış ve ana deneydetoplam 40 adet Wistar-Albino cinsi rat kullanılmıştır. Deneyde, ratlar beş gruba ayrılmıştır: Kontrol grubu, cerrahi geciktirme grubu (delay), traneksamik asit (TXA) grubu, salisilik asit (ASA) grubu ve verapamil (VP) grubu. Ratların epigastrik flepleri cerrahi olarak hazırlanmış ve 7 saat boyunca iskemiye maruz bırakılmıştır. İskemi sonrası reperfüzyon başlamadan önce, farmakolojik ajanlar ilgili gruplara uygulanmış ve ardından flepler primer olarak yerine sutüre edilmiştir. Değerlendirme makroskopik gözlemlerle gerçekleştirilmiş ve sonuçlar istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Nekroz oranları ImageJ ve Adobe Photoshop programları ile piksel tabanlı ölçümler yapılarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, cerrahi geciktirmenin ve salisilik asitin, iskemi reperfüzyon hasarını önlemede ve flep sağ kalımını artırmada anlamlı derecede etkili olduğu bulunmuştur. Verapamilin ve traneksamik asitin de olumlu etkiler sağladığı gözlemlenmiştir; ancak bu etkiler salisilik asite kıyasla daha sınırlı kalmıştır.Elde edilen sonuçlar, iskemi reperfüzyon hasarını azaltmaya yönelik farmakolojik müdahalelerin etkili bir yaklaşım olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, plastik ve rekonstrüktif cerrahide flep sağkalımını artırmaya yönelik tedavi stratejilerinde traneksamik asit, verapamil ve salisilik asitin potansiyel birer ajan olarak değerlendirilmesi önerilir. Ayrıca, cerrahi geciktirme tekniğinin flep sağkalımı üzerindeki olumlu etkileri, farmakolojik ajanların kullanımıyla birlikte sinerjik bir fayda sağlayabileceği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the main pathophysiologic mechanisms of flap loss is ischemia, which develops as a result of insufficient blood supply to the flap tissue, followed by damage during reperfusion. Ischemia begins when oxygen and nutrients cannot reach the tissues due to insufficient blood supply. In this process, at the cellular level, aerobic respiration is replaced by anaerobic respiration due to lack of oxygen. This results in a chain of events including lactate accumulation, a decrease in intracellular pH and dysfunction of ion pumps in the cell membrane. ATP stores available for energy production are rapidly depleted and cellular damage begins. In this study, pharmacological solutions to the problems encountered by flaps, which are frequently used in plastic and reconstructive surgery applications, when exposed to ischemia reperfusion injury were investigated. Using a rat epigastric flap model, the effects of tranexamic acid, salicylic acid and verapamil in preventing ischemia reperfusion-induced tissue damage were evaluated. The study was planned as a controlled randomized animal experiment and a total of 40 Wistar-Albino rats were used in the main experiment. In the experiment, rats were divided into five groups: Control group, surgical delay group (delay), tranexamic acid (TXA) group, salicylic acid (ASA) group and verapamil (VP) group. Epigastric flaps of rats were surgically prepared and exposed to ischemia for 7 hours. Before the onset of reperfusion after ischemia, pharmacologic agents were administered to the respective groups, and then the flaps were sutured in place primerally. The evaluation was performed by macroscopic observations and the results were evaluated by statistical analysis. Necrosis rates were determined by pixel based measurements with ImageJ and Adobe Photoshop programs. As a result of the study, surgical delay and salicylic acid were found to be significantly effective in preventing ischemia reperfusion injury and increasing flap survival. Verapamil and tranexamic acid also had favorable effects; however, these effects were more limited compared to salicylic acid. The results suggest that pharmacological interventions may be an effective approach to reduce ischemia reperfusion injury. In this context, it is suggested that tranexamic acid, verapamil and salicylic acid should be considered as potential agents in treatment strategies to improve flap survival in plastic and reconstructive surgery. Furthermore, the favorable effects of surgical delay technique on flap survival support the idea that the use of pharmacologic agents may provide a synergistic benefit.