İnsülin direnci olan kadınların, boyun çevresi, beslenme durumu ile yeme tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of neck circumference, nutritional status, eating attitudes and behaviors of women with insulin resistance
- Tez No: 919566
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı insülin direnci olan kadınlarda boyun çevresi ve diğer antropometrik ölçümler ile beslenme durumu ve yeme tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Veriler insülin direnci olan 19-64 yaş aralığında 111 yetişkin kadından yüz yüze görüşme tekniği ile bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Bireylere anket formuna ek olarak yeme tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla Yeme Tutum Testi-40 (YTT-40) ve duygusal, kısıtlayıcı ve dışsal yeme gibi davranış türlerini değerlendirmek amacıyla Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) uygulanmıştır. Yaş ortalaması 37,5±11,91 yıl olan kadınların %35,1'i fazla kilolu, %50,5'i obezdir. Boyun çevresi risk grubunda olan kadınların oranı %81,1'dir. Bireylerin YTT-40 toplam puanı 25,2±13,79 iken yeme bozukluğu yatkınlığı olan bireylerin oranı %36,9 olarak belirlenmiştir. YTT-40 puanının demografik özelliklere, fiziksel aktivite düzeyine ve antropometrik sınıflamaya göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>0,05). Bireylerin DEBQ'nun kısıtlayıcı, duygusal ve dışsal yeme davranışı alt boyutlarından aldıkları toplam puan ortalaması sırasıyla; 30,7±9,43, 35,1±16,78 ve 28,8±7,23 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between neck circumference and other anthropometric measurements and nutritional status and eating attitudes and behaviors in women with insulin resistance. Data were collected from 111 adult women aged 19–64 through face-to-face interviews using a questionnaire. In addition to the survey form, the Eating Attitude Test-40 (YTT-40) was administered to individuals to evaluate their eating attitudes, and the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) was administered to evaluate behavioral types such as emotional, restrictive and external eating. Participants had a mean age of 37.5±11.91 years and 35.1% and 50.5% of them were overweight and obese respectively. Among the participants, 81.1% were classified in the risk group based on neck circumference. The mean total EAT-40 score was 25.2±13.79, and the prevalence of eating disorder tendencies was 36.9%. No significant differences were found in EAT-40 scores based on demographic characteristics, physical activity levels, or anthropometric classifications (p>0.05). The mean total scores for the DEBQ subscales—restrictive, emotional, and external eating behaviors—were 30.7±9.43, 35.1±16.78, and 28.8±7.23, respectively.