Transforming growth factor-beta1'in pulpa tedavilerinde kullanılabilirliğinin histopatolojik olarak incelenmesi
The Histopathological research of transforming growth factor-beta1 for pulpal therapies
  1. Tez No: 91960
  2. Yazar: SİBEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALEV ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
-145- ÖZET Bu tezde odontogenesis ve primer dentinogenezis şuasında önemli roller üstlendiği kanıtlanmış olan Transforming Growth Factor-p (TGF-P) ailesi üyelerinden TGF-P ı 'in reparatif dentinogenezis üzerine olan etküerinin, 3 ayn dozda ve 2 değişik taşıyıcıyla birlikte histopatolojik olarak araştırılması planlanmıştır. Bu amaçla rekombinan insan TGF-Pı'i (SIGMA, T7039) 2 ayn in vivo deneyde kullanılmıştır. Araştumamn birinci deneyinde rekombinan insan TGF-pı'i, 3 köpekte toplam 36 dişte gerçekleştirilen koronal pulpa amputasyonlan üzerinde amputasyon ajam olarak, 10, 100 ve 10000 nanogram (ng) olmak üzere 3 farklı dozda ve hidroksimetilsellüloz taşıyıcıyla kombine şekilde 90 günlük takip süresinde test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, oluşturulan pulpa defektinin iyileşmeyecek kadar büyük olduğunu ve rekombinan insan TGF-P ı'in reparatif dentinogenezis üzerine olan etkilerini test etmeye imkan vermediğini göstermiştir. Ayrıca kullanılan hidroksimetilsellüloz taşıyıcının da birtakım dezavantajlara yol açtığı gözlenmiştir. Bunun üzerine yöntemin modifiye edilmesiyle gerçekleştirilen ikinci deneyde rekombinan insan TGF-Pı'i 2x2x1 mm'lik pulpa perforasyonlan üzerinde 10, 100 ve 1000 ng dozlarda ve saf kalsiyum hidroksiapatit taşıyıcı ile birlikte 30 günlük takip süresinde, pulpa kaplama materyali olarak test edilmiştir. Bu deney sonunda elde edilen bulgular TGF-Pı'in doza bağımlı dentinojenik etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Taşıyıcı olarak kullanılan saf kalsiyum hidroksiapatitin ise tek başına kullamldığmda pulpa dokusunda yoğun bir inflamatuar cevaba sebep olmakla birlikte TGF-Pı ile kombine edildiğinde pulpa dokusunda iyileşmenin gerçekleşip, reparatif dentinogenezisin uyarıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-146- SUMMARY In this thesis, it is planned to search the effects of TGF-Pi, which belongs to the Transforming Growth Factor-P (TGF-P) family that have important roles on odontogenesis and primary dentinogenesis, histopatologicaUy on reparative dentinogenesis with 3 different dosages and with 2 different carriers. For this purpose recombinant human TGF-Pı (SİGMA T7039) has been used at two different in vivo studies. In the first study of the research, recombinant human TGF-Pi has been tested as a amputation agent on coronal pulp amputation which has created in 36 teeth of 3 dogs, with three different doses of 10, 100, and 1000 ng and with hydroxymethilcellulose carrier at 90 days follow-up period. With the results of this study it has been observed that this pulpal defect was too large to heal and mat there was no possibility to evaluate the effectiveness of TGF-Pi. On the other hand, it has been observed hydroxymethilcellulose carrier also has some disadvantages. Thus, in the second study, which has been modified, recombinant human TGF-Pi has been tested as a pulp capping agent on 2x2x1 mm sized pulpal perforation with three different doses of 10, 100, and 1000 ng and with pure calcium hydroxyapatite carrier, at 30 days follow-up period. The results of the second experiment have shown that, TGF-Pi has a dose-dependent dentinogenic effect When used alone, calcium hydroxyapatite caused severe inflamatory response in the pulp tissue however, when combined with TGF-Pi, it has been observed that the pulp tissue healing with the stimulation of reparative dentinogenesis.