The effect of ultrasound treatment on the attributes of Turkish coffee
Ultrason uygulamasının Türk kahvesinin özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 919600
  2. Yazar: PINAR ÇAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM, DOÇ. DR. AYŞE NUR TONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, ultrason destekli demleme yönteminin Türk kahvesinin fiziksel ve duyusal özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu çalışma, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 dakikalık ultrason uygulamalarının, Türk kahvesinin köpük hacmi ve stabilitesi, Brix, renk özellikleri (L*, a*, b* ve YI), pH, toplam katı madde, FTIR, nem içeriği, konsantrasyon, ekstraksiyon ve duyusal özellikleri gibi temel parametreler üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Türk kahvesi örnekleri, 5 gram kahve ve 70 mL saf su kullanılarak hazırlanmıştır. Her örnek, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 dakikalık ultrason ön işlemlerinden sonra ve geleneksel yöntemle elektrikli pot kullanılarak demlenmiştir. Fiziksel ve kimyasal analizler standart yöntemlerle gerçekleştirilirken, 12 panelistin aroma, tat, gövde ve genel kaliteyi değerlendirdiği bir duyusal analiz yapılmıştır. Sonuçlar, 5 dakikalık ultrason uygulamasının olumlu aroma korunumu ve düşük acılık sağladığını ancak köpük kalitesini artırmadığını; en iyi köpük kalitesinin geleneksel yöntemde elde edildiğini göstermiştir. Daha uzun ultrason uygulamaları, özellikle 20 dakikalık süre, topraksı ve acı tatları vurgulayarak bazı duyusal tercihlere hitap etmiştir. Genel olarak, bu çalışma, ultrason destekli demleme yönteminin, özellikle 5 ve 20 dakikalık uygulamalarda, Türk kahvesinin duyusal özelliklerini artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermekte ve modern kahve hazırlama tekniklerinde kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the impact of ultrasound treated brewing on the physical and sensory properties of Turkish coffee. This study evaluated ultrasound treatments (5, 10, 15, 20, 25 and 30 minutes) on key characteristics, including foam volume and stability, Brix, color properties (L*, a*, b* and YI), pH, total solids, FTIR, moisture content, concentration, extraction and sensory appeal of Turkish coffee. Turkish coffee samples were prepared using 5 grams of coffee with 70 mL of distilled water. Each sample was brewed both conventionally and after ultrasound pre-treatments of 5, 10, 15, 20, 25 and 30 minutes using an electric pot. Physical and chemical analyses were performed with standard methods, while sensory evaluation involved 12 panelists rating aroma, taste, body, and overall quality. Findings revealed that while 5 minutes ultrasound treatment preserved favorable aroma and minimized bitterness, it did not enhance foam quality; the best foam quality was observed in the conventional method. Longer ultrasound treatments, particularly the 20 minute duration, intensified earthy and bitter flavor, appealing to certain sensory preferences. Overall, this study highlights the potential of ultrasound treated brewing, especially at 5 and 20 minutes, to enhance sensory appeal in Turkish coffee, supporting its application in modern coffee preparation techniques.